18 seviyesi üzerine yerleşen dolar/TL’de son durum

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Dolar/TL rekor seviyenin hemen altında işlem görmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Merkez Bankasının ara verdiği faiz indirimine devam etmesiyle 18 sınırını aşan kur, bu hafta 18,08-18,16 aralığında işlem görüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada faizin düşük kalmaya devam edeceğinin mesajını verdi. Faizi değil, yatırımı, istihdamı, ihracatı yüksek tutmak gerektiğini belirtti. Ayrıca enflasyonda da düşüş emarelerinin başladığını 2023’ün ilk çeyreğinde düşüşün hızlanacağını ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, dün katıldığı bir yayında enflasyon için Aralık’ta baz etkisiyle beraber başlayacak düşüşün 2023’te hızlı bir şekilde devam edeceğini söyledi.

TÜİK’in açıkladığı enflasyon Temmuz’da %79 olurken İTO’nun açıkladığı İstanbul enflasyonu ise %99’a çıktı. İlk defa İstanbul ve yurt içi enflasyon arasındaki makas bu kadar açılıyor. ÜFE ise %144 ve aradaki fark rekor seviyede.

Politika yapıcılar enflasyonda zirvenin görüldüğü görüşünde olurken piyasalar ise son ayda yaşanacak düşüşte hem petroldeki gerileme hem de mevsim etkisinin belirleyici olduğunu, fakat Eylül-Ekim verilerinde artış olabileceği görüşünde.

Dolar kurunda yaşanacak her yükselişin enflasyona yük olması nedeniyle kurdaki oynaklık riskli görülüyor. Kur, 18’i aşmasına karşın dar aralıkta fiyatlanıyor. 20 Aralık’ta görülen ve tarihi zirve olan 18,36 en yakın direnç olarak izleniyor.

Yazar: Deniz Engin