200 TL’lik banknotun piyasadaki hacmi rekor seviyeye çıktı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Eylül’de bireysel kredi talebi artarken ticari kredi talebi azaldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının bugün açıkladığı aylık para ve banka istatistiklerine göre, Eylül’de parasal sektör tarafından verilen kredilerin hanehalkı için yıllık artış hızı %41,7 oldu. Ağustos’ta bu oran %39,7 idi. Finansal olmayan kuruluşlara verilen krediler ise Ağustos 2022’de %77,1iken, Eylül 2022’de bir önceki yıla göre %74,6 artış gösterdi.

“Kredilere ulaşım zor”

Merkez Bankasının Ağustos itibarıyla faizleri indirmesiyle piyasadaki faiz oranlarında da bir miktar gerileme oldu. Ticari kredilerdeki düşüş daha belirgin olurken bireysel kredi faizlerinde daha yavaş bir gerileme var.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, geçtiğimiz hafta katıldığı etkinlikte krediye erişimin her geçen gün daha da zorlaştığına dikkat çekti. Konuşmasında uygulanan regülasyon neticesinde finansal kesimin kredi vermekte zorlandığını belirten TÜSİAD Başkanı, fiyat istikrarı olmadan ekonominin doğru şekilde işleyemeyeceğini ve hiçbir paydaşa fayda sağlayamayacağını söyledi.

Para arzı son ayda geriledi

Merkez Bankasının bugünkü raporuna göre para arzında da son ayda düşüş görüldü. Geniş para arzı M3, Ağustos 2022 döneminde yıllık %87,2 büyümenin ardından Eylül 2022 döneminde yıllık %84,9 büyüdü. En dar para tanımı olan M1’in yıllık büyüme oranı ise bir önceki ay %97,4 olarak gerçekleşirken Eylül ayında %94,03 olarak gerçekleşti

  • M1: Nakit+ hesaplar
  • M2: M1+vadeli hesaplar
  • M3: M2+repo, fon ve menkul kıymetleri ifade eder.

Eylül itibarıyla piyasadaki 200 TL’lik banknot sayısı 84 milyonu aşarken büyüklüğü ise 168 milyar ile rekor seviyeye çıktı.

100 TL’lik banknot sayısı 60 milyon adede yaklaştı ve parasal büyüklüğü de 118,8 milyar TL’yi buldu.

Yazar: Necdet Erginsoy