2023 market poşeti fiyatı belli oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Türkiye’de 1 Ocak 2019’dan beri market alışverişlerinde kullanılan naylon poşetler için ücret alınıyor.

Yeni düzenleme yürürlüğe girdiğinden beri tüketiciler, market poşetini 25 kuruşa alabilmekteydi. Üç yıldır zam yapılmayan poşet fiyatı 2023 için de sabit bırakıldı. Böylelikle 2023 market poşeti fiyatı 25 kuruş olarak belirlendi.

Market poşeti neden ücretli?

Market poşetinin ücretli olmasının altında yatan birinci sebep, plastik poşetlerin çevreye verdiği zarar ve kaynakların verimli tüketimine duyulan ihtiyaç.

Birçok Avrupa ülkesinde plastik poşetlerin yıllardır parayla satıldığı biliniyor. Türkiye’de ise 1 Ocak 2019’dan beri market poşeti 25 kuruşa alınabilmekte.

Fiyat 2023’te de aynı kaldı

7153 sayılı Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a eklenen Ek Madde 13 uyarınca, Türkiye’de poşetlerin ücretsiz verilmesi yasak.

Bu maddede ayrıca poşet fiyatı için “… Bakanlıkça oluşturulacak komisyon aracılığı ile belirlenir ve her yıl için güncellenir.” ibaresi yer alıyor.

75 kuruşa çıkarılması gündemdeydi

Poşet fiyatının belirlenmesi için yılda bir defa toplanan Plastik Poşet Alt Komisyonunda sivil toplum kuruluşları 25 kuruş olarak devam edilmesini isterken market temsilcileri ise fiyatın 75 kuruşa çıkarılmasını önermişti. Türkiye Perakendeciler Federasyonu da poşetin 75 kuruşa satılmasını istemişti.

Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2023 market poşeti fiyatının 25 kuruş olarak belirlendiğini açıkladı.

Yazar: Özgün Çağlar Deniz