9 yıldır hareketsiz duran Dogecoin cüzdanı uyandı: Milyonlarca DOGE transfer etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – 9 yıla yakın süredir portföyünde yüksek miktarda DOGE tutan yatırımcı, son raporlara göre cüzdanınındaki tüm DOGE varlıklarını çıkardı.

Whale Alert tarafından raporlanan işlemde 9 yıla yakın süredir hareketsiz duran 2,37 milyon DOGE’nin tamamı transfer edildi.

BitInfoCharts verileri ise yatırımcının, kripto parayı piyasaya sürüldüğü tarih olan Aralık 2013 döneminden Mart 2014’e kadar biriktirdiğini ortaya koydu. Yapılan hesaplamaya göre yatırımcının muazzam fiyat artışından dolayı yaklaşık 326.401,43 dolar kâr elde ettiği tahmin ediliyor.

2 işlemde transfer edilen 2,37 milyon DOGE’nin anonim bir cüzdana transfer edildiği belirtilirken bu miktarın herhangi bir borsaya aktarılıp aktarılmadığı belli değil. Diğer yandan ortalama 335 bin dolara denk gelen DOGE miktarının satılmasının mevcut işlem hacmine göre fiyat üzerinde önemli bir etkisi olmayacağı tahmin ediliyor. 

DOGE fiyatı, son bir haftada fiyatını ikiye katladığı için ellerinde yüksek miktarda kripto para tutan yatırımcıların bir miktar kâr alma için satış yönlü hareket etmesi olağan bir hareket olarak kabul edilebilir.

Son verilere göre Dogecoin arzının %63,71’i 50 büyük yatırımcının portföyünde bulunuyor. Aynı zamanda bu 50 büyük yatırımcı geçen ay varlıklarını ortalama 21 milyon azaltırken bu rakam geçen hafta 761 milyon varlık azaltımı olarak raporlandı. Kasım ayına girilmesiyle birlikte büyük DOGE yatırımcıları, yeniden alıma geçerek toplam varlıklarını 484 milyon DOGE olarak arttırdı. 

Borsalara aktarılan DOGE miktarıyla ilgili son durumda haftalık bazda Binance’e 1,2 milyar DOGE ve Crypto.com’a 45,5 milyon DOGE gönderildiği tahmin ediliyor.

Dogecoin fiyatında son durum

Dogecoin’in en büyük savunucularından Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla yeniden kripto gündemine giren varlık, hareketin başladığı 25 Ekim’den dünkü zirve fiyatına kadar %168 oranında değer kazandı. 

DOGE, dün 0,1589 dolarda zirve gördükten sonra bir miktar satışa maruz kalarak %12 değer kaybı sonrası sabah saatlerinde 0,14 doların hemen altında el değiştiriyordu.

Yazar: Günay Caymaz