ABD Adalet Bakanlığı, dark web bağlantılı 3,36 milyar dolarlık BTC’yi ele geçirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), dark web dolandırıcılığına bağlı olarak 3,36 milyar dolarlık rekor miktarda Bitcoin’in ele geçirildiğini duyurdu. 

DOJ tarafından yapılan açıklamada geçmiş yıllarda dark web’te yasa dışı bir pazar yeri olan “Silk Road”da kripto para dolandırıcılığı suçunu kabul eden James Zhong adlı kişinin çaldığı Bitcoin’leri son derece karmaşık bir şekilde sakladığı belirtildi.

DOJ, ayrıca fonun şimdiye kadarki en büyük ikinci el konulan kripto varlık olduğunu sözlerine ekledi. Bahsi geçen suç, yaklaşık 10 yıl önce işlenmişti, ancak şimdiye kadar saklanan Bitcoin’lerin yeri bilinmiyordu.

ABD hükümeti, şimdi 51.680’den fazla Bitcoin (yaklaşık 1,07 milyar dolar) ile Zhong’un Memphis merkezli bir şirketteki %80 hissesine, evinden ele geçirilen 661.900 dolar nakit paraya el koydu.

Zhong’un evine yapılan baskın sırasında, güvenlik güçleri, Bitcoin’i yeraltı katındaki banyo dolabının içindeki kasada battaniye ile sarılmış bir patlamış mısır kutusunun içinde tek kartlı bir bilgisayarda buldular. Suçunu kabul eden Zhong’un, Mart ayından bu yana dolandırıcılık yoluyla elde ettiği kripto varlıkları teslim ettiği bildirildi. Ağ dolandırıcılığı suçunu kabul eden Zhong, önümüzdeki yıl Şubat ayında yargılanacak ve 20 yıl hapis cezasına çarptırılması bekleniyor.

ABD Hükümeti, böylece ele geçirdiğini açıkladığı son Bitcoin miktarıyla birlikte MicroStrategy de dahil olmak üzere yüksek miktarda BTC tutan birçok kurumsal şirketten daha çok Bitcoin’e sahip olduğu söyleniyor.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından ele geçirilen kripto varlıklar, vergi dışı fonların yatırıldığı bir Hazine hesabında tutuluyor ve Varlık Elden Çıkarma Hazine İcra dairesi tarafından yönetiliyor. ABD’nin daha önce el koyduğu varlıkları açık artırma yoluyla sattığı görülmüştü.

Geçen hafta ise Çin Hükümetinin dünya çapında binlerce kişiyi dolandıran Plus Token ponzi çetesini çökertmesi sonrası dünyanın en çok Bitcoin varlığına sahip olduğu iddia edilmişti.

Yazar: Günay Caymaz