ABD Senatosu Bankacılık Komitesi, FTX kurucusunu ifade vermeye çağırdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – ABD Senatosu Bankacılık Komitesi, FTX kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried’ı şirketin iflası ve Alameda Research ile bağlantıları konusunda ifade vermeye çağırdı. 

Son günlerde Bankman-Fried’in ifadeye çağırılıp çağrılmayacağı ve Fried’in bu konudaki keyfi tavırları polemik konusu olmuştu.

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi Başkanı Sherrod Brown’nın Bankman-Fried’a ithafen kaleme aldığı yazıda FTX ve Alameda çöktüğü sırada şirketlerin kurucusu, ana sahibi ve eski CEO’su olarak Fried’ın başarısızlığın hesabını vermesi gerektiğini söyledi.

Sherrod Brown tarafından yapılan bildirimde Bankman-Fried’in 14 Aralık’ta ifade vermek için hazır olması gerektiğini açıkça ifade etti ve Brown’ın bildirimi avukat Mark Cohen ile Bankman-Fried’a gönderildi. Bildirimde ifade vermeye çağrılan kişilerin gönüllü katılımının esas olduğu ifadesi yer alırken Bankman-Fried’in katılmayı tercih etmemesi durumunda komitenin mahkeme celbi çıkaracağı da bildirildi.

Bankacılık Komitesi Başkanı, ifade davetine cevap içim bu akşama kadar süre verdi. Fried’ın olumsuz yanıt vermesi ya da bildirimi cevapsız bırakması durumunda kongre, hızlı şekilde mahkeme celbi çıkarma konusunda kararını verecek. 

FTX kurucusu ifade vermeyi kabul etmezse mahkeme celbi çıkarılacak

Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Maxine Waters hakkında çıkan “Fried için mahkeme celbi çıkarmak istemiyor” söylentilerini sert bir dille reddetti ve FTX’in eski CEO’sunun gönüllü şekilde gelmemesi durumunda celbin çıkarılacağını net bir şekilde ifade etti.

Bu gelişmenin yanında dün New York Times tarafından servis edilen habere göre ABD savcıları Bankman-Fried için piyasa manipülasyonu soruşturması başlatmaya hazırlanıyor.

Son gelişmeye göre Savcılar, FTX kurucusunun Mayıs ayındaki Terra çöküşünde manipülasyon yapıp yapmadığını ve kendi borsasının çöküşünü araştırmaya başladı. 

Bunun yanında henüz bir iddia olarak ortaya çıkan bu soruşturma gelişmesinin ilk aşamada olduğu ve henüz Fried’ın piyasa manipülasyonu yapıp yapmadığına dair bir kanıtın bulunmadığı da bildirildi.

Diğer yandan Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, Twitter üzerinde kendisine yönetilen bazı eleştirilere cevap verdi. CZ, yaptığı açıklamalar arasında Sam Bankman-Fried’ı tarihin en büyük dolandırıcısı ve usta bir piyasa manipülatörü olarak nitelendirdi.

Yazar: Günay Caymaz