ABD TÜFE verisi, kripto piyasasında dolandırıcılık suçlamaları, OPEC raporu – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Fed iki günlük toplantısı için masaya otururken ABD, Kasım ayı enflasyon verilerini açıklayacak. SEC, Sam Bankman-Fried’i FTX’in çöküşü nedeniyle dolandırıcılıkla suçlarken Binance olumsuz bir raporun müşteri itfa taleplerini artırması nedeniyle bazı para çekme işlemlerini askıya aldı. Hisse senetleri açılışta yine yükselmeye hazırlanıyor. Çin, COVID-19 vakaları artarken ekonomisini yeniden açmaktan çekiniyor gibi. OPEC’in aylık raporu ve ABD stok verileri, petrol piyasasına yeni bir ışık tutacak.

İşte 13 Aralık Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Kasım TÜFE raporunun, yükseltilen beklentileri karşılaması gerek

ABD, Kasım ayı için tüketici enflasyonu verilerini TSİ 16.30’da açıklarken Fed son aylara kıyasla daha küçük bir faiz artışıyla sonuçlanması beklenen iki

JPMorgan analistleri müşterilerine, yıllık manşet oranın %7’nin altına düşmesi halinde – ki bunun, Başkan Jerome Powell’in gelecek yıl hedeflerini açıklayacağı zamana kadar Fed’in düşüncesini değiştirecek kadar büyük bir düşüş olacağı belirtiliyor – piyasanın %10 yükselebileceğini söyledi. Bu gelişmenin ardından piyasalarda yükseliş yaşandı.

Manşet enflasyonun Ekim ayındaki %7,7’den sadece %7,3’e düşeceği yönündeki fikir birliği göz önüne alındığında bu oldukça büyük bir düşüş yönlü sürpriz gerektirecektir. Enflasyon bu yıl genel olarak yukarı yönlü sürpriz yapmış, özellikle hizmet enflasyonu son aylarda beklentilerin üzerinde seyretmiştir.

2. SEC SBF’yi dolandırıcılıkla suçladı; Binance USDC para çekme işlemlerini askıya aldı

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance, teknik kapasitedeki darboğazı gerekçe gösterip itfa taleplerinin ABD çalışma saatleri dışında halledilemeyecek kadar fazla olduğunu söyleyerek USD coin için para çekme işlemlerini “geçici olarak” askıya aldı.

Bu haberden bir gün önce Reuters; ABD Adalet Bakanlığındaki çeşitli isimlerin, kara para aklama şüphesiyle ilgili üç yıllık bir soruşturmayla bağlantılı olarak borsaya karşı suçlamada bulunmaya hazır olduğunu bildirdi. Adalet Bakanlığındaki diğer yetkililer ise daha fazla kanıt toplanması için baskı yapmayı sürdürüyor.

Herhangi bir suçlama, Binance’nin sektördeki hakimiyetinden dolayı bir varlık sınıfı olarak kripto para biriminin uluslararası konumuna büyük bir darbe daha olacaktır. Bu suçlamalar, Sam Bankman-Fried’in (SBF) Pazartesi günü ABD savcılarının talebi üzerine Bahamalar’da tutuklanmasının hemen ardından geldi. Pazartesi günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), SBF’yi dolandırıcılıkla suçladı.

Bazıları tarafından hâlâ “dijital altın” olarak görülen Bitcoin’in göreceli güvenliğine yönelik taleple fiyatlar %2,7 yükseldi.

3. Oracle sonuçlarının yardımıyla borsa açılışta yükselecek

ABD borsaları yine yükselişle açılmaya hazırlanıyor.

Dow Jones 136 puan yükselirken S&P 500 %0,4 ve Nasdaq 100 %0,5 artış gösterdi.

İlgi çekebilecek hisse senetleri arasında Pazartesi günü beklenenden daha iyi sonuçlar yayımlayan ve piyasa öncesinde iş yazılımı işindeki şirketlere sağlam bir hissiyat veren Oracle (NYSE:ORCL) yer alıyor. Ayrıca CEO Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla tetiklediği kültür savaşları nedeniyle dikkatinin giderek dağıldığına dair endişeler de gözleri, Pazartesi günü iki yılın en düşük seviyesine inen Tesla (NASDAQ:TSLA) üzerine çekecek.

4. Çin önemli ekonomi toplantısını erteledi

Bloomberg’in haberine göre Çin, ülkenin COVID-19 kısıtlamalarının hızlı bir şekilde gevşetilmesi konusunda tereddüde düşmesi ile ekonomi politikasına ilişkin önemli bir toplantıyı erteledi.

Genellikle Devlet Başkanı Xi Jinping’in başkanlık ettiği ve Politbüro’dan yetkililer, eyalet valileri ve devlet kurumları ile finans kuruluşlarının başkanlarının katıldığı Merkezi Ekonomik Çalışma Konseyi (CEWC), önümüzdeki yılın politika hedeflerini görüşmek üzere Perşembe günü toplanacak ve genelde olduğu gibi üç gün sürecekti.

CEWC’nin gelecek yıl için bir büyüme hedefi açıklaması beklenmiyordu ancak yaklaşık üç yıl süren halk sağlığı kısıtlamalarının ardından bu krizin, vatandaşların ihtiyaçları ile nasıl dengeli bir şekilde ele alınabileceği gibi çetrefilli bir sorunu tartışması bekleniyordu. Çin hisse senetleri düşerken yuan yatay seyretti.

5. Dolar zayıflarken petrol yükseliyor; OPEC’in aylık raporu ve API stok verisi açıklanacak

JPMorgan raporunun, dolaylı olarak riskli varlıklara geniş destek vermesi ve doları ucuzlatmasının desteğiyle ham petrol fiyatları yükseldi.

WTI %0,5 artışla 73,55, Brent ise %0,9 artışla 78,67 dolardan işlem gördü.

Piyasanın ana odağı, küresel petrol arzı ve talebi için yeni tahminler içerecek olan OPEC’in aylık raporu olacak. Ayrıca Amerikan Petrol Enstitüsü (API) haftalık stok verilerini paylaşacak.