ABD’de ara seçimler, Disney kazanç raporu, FTX-Binance çekişmesi – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

ABD ara seçimlere gidiyor ve kamuoyu yoklamaları Cumhuriyetçi Parti’nin, Temsilciler Meclisinin kontrolünü yeniden ele geçireceğini gösteriyor. Çin’in Zhengzhou şehrinin COVID-19 vakalarında bir artış olduğunu bildirmesinin ardından uzatılan karantina, dünyanın en büyük iPhone fabrikasını olumsuz etkilemeye devam edecek. Walt Disney , gerçek bir kazanç raporu tufanına öncülük ederken Lyft ve Take-Two Interactive , Pazartesi günü paylaştıkları raporlarla hayal kırıklığı yarattıktan sonra sert bir düşüşle açılmaya hazırlanıyor. Kripto borsası FTX’in ana token’i %20 daha düşüşle Bitcoin ve Ether’i de beraberinde aşağı çekerken ABD hükümetinin son Kısa Vadeli Enerji Görünümü yayımlayacak.

İşte 8 Kasım Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Ara seçimler Biden’in başkanlığının kaderini belirleyecek, Trump’ın 2024’te aday olmasına yol açabilir

ABD, Joe Biden’in başkanlığının son demlerini yaşamasına yol açabilecek ara seçimlere gidiyor. Seçmenler Demokratları, son 40 yılın en yüksek enflasyon oranına başkanlık ettikleri için cezalandırıyor.

Kamuoyu yoklamaları, Cumhuriyetçi Parti’ye (GOP) Temsilciler Meclisinin kontrolünü yeniden ele geçirme şansı veriyor. Senatonun kontrolü de – 2020 seçimlerinden bu yana 50-50 bölünmüş durumda – GOP’a geri dönebilirken çeşitli eyalet valilikleri de çekişmeye hazır.

Anketlerin en büyük yan konusu; eski Başkan Donald Trump ile en yakın ilişki içinde olan GOP adaylarının performanslarının, normalden daha mı iyi yoksa daha mı kötü olduğunu göstereceği olacak. Trump Pazartesi günü 2024’te başkanlık yarışına gireceğini bir kez daha ima etti ve yardımcılarının başarısı böyle bir hareket için katalizör olabilir.

Kongrenin Cumhuriyetçilerin kontrolünde olması, yönetimin 2024’e kadar daha radikal mali tedbirler alma kabiliyetini önemli ölçüde kısıtlayacaktır. Uluslararası alanda ise bunun en büyük sonucu, ABD’nin Ukrayna’ya yönelik askeri ve ekonomik desteğini azaltması olabilir ki bu da özellikle Trump yanlısı bazı GOP adaylarının aktif olarak kampanya yürüttüğü bir konu.

2. Zhengzhou karantinası devam edecek

Zhengzhou şehri Pazartesi günü COVID-19 vaka sayısının iki katından fazla arttığını belirterek dünyanın en büyük iPhone montaj fabrikasını etkileyen karantinanın kısa sürede sona erdirilmesi umutlarını suya düşürdü.

Havaalanı Ekonomi Bölgesi’ndeki yedi günlük karantina Çarşamba günü sona erecekti ancak şimdi, uzatılacağı neredeyse kesinleşti ve Apple’ın yılın en önemli çeyreğindeki en önemli ürününün sevkiyatlarındaki aksamalarda artışa neden oldu.

Salgının başlamasından bu yana %10’un üzerinde değer kaybeden Apple (NASDAQ:AAPL) hisseleri, piyasa öncesinde %0,2 artış gösterdi. Ayrı olarak Zhengzhou fabrikasının sahibi Foxconn, ABD merkezli elektrikli kamyon üreticisi Lordstown Motors’a (NASDAQ:RIDE) 170 milyon dolar yatırım yapacağını söyledi.

3. Hisse senetleri yatay seyirde açılacak; Take-Two ve Lyft baskı altında iken Disney kazanç raporu, binlerce kişilik bir kadroya öncülük ediyor

ABD borsaları, Cuma günkü istihdam raporundan bu yana devam eden rallinin ara seçim sonuçları öncesinde mola vermesiyle, büyük ölçüde yatay açılmaya hazırlanıyor.

Dow Jones 30 puan yükselirken S&P 500 endeksi %0,1arttı. Nasdaq 100 ise üçüncü çeyrek raporlarından sonra zarar gören çip üreticisi hisselerindeki ve büyük teknoloji şirketlerindeki konsolidasyonun yardımıyla %0,3 yükseldi.

İlgi çekebilecek hisselerle ilgili gelişmeler şöyle: Grand Theft Auto’nun yayımcısı Take-Two Interactive (NASDAQ:TTWO) Pazartesi günü mevcut çeyrek için gelir tahminlerini düşürürken son çeyrekte Uber’e (NYSE:UBER) pazar payı kaybettiğini doğrulayan rakamlar paylaşan Lyft (NASDAQ:LYFT), piyasa öncesinde %20 düşüş yaşadı.

Walt Disney (NYSE:DIS), kıyamete kadar uzanan bir kazanç listesinin başında yer alıyor. Occidental Petroleum (NYSE:OXY), NortonLifeLock (NASDAQ:NLOK), News Corp (NASDAQ:NWSA), DuPont de Nemours (NYSE:DD), Norwegian Cruise Line (NYSE:NCLH), Coty (NYSE:COTY), Workhorse (NASDAQ:WKHS) ve GlobalFoundries’in (NASDAQ:GFS) yanı sıra mortgage kurumları Freddie Mac (OTC:FMCC) ve Fannie Mae de rapor sunacak isimlerden.

4. Binance-FTX anlaşmazlığı kripto üzerindeki baskıyı sürdürüyor

Görülen yoğun satışların, FTX’in yerel token’i FTT’ye bir gecede %30 gibi bir oranda değer kaybettirmesiyle, kripto borsası üzerindeki baskı yoğunlaştı. Bitcoin ve Ether da %5’in üzerinde düşüş yaşadı.

Blockchain analizleri; FTT’nin temel sağlamlığına ilişkin endişelerin ortasında rakip Binance’nin FTT’deki varlıklarını tasfiye etme kararının tetiklediği büyük ölçekli fon itfalarının devam ettiğini gösteriyor.

Özellikle FTX’ten Sam Bankman-Fried’in, merkezi olmayan finans konusunda birçok kripto meraklısının istediğinden daha katı bir hat izleyecek yasa taslağı için lobi yaptığı ABD’de giderek daha fazla yorumcu bu gelişmeleri, iki borsa sahibi arasında kriptonun gelecekteki düzenlemesi konusunda daha keskin bölünmelerin bir ifadesi olarak değerlendiriyor.

Binance’nin kurucusu Changpeng Zhao, bu hamlenin sadece bir risk yönetimi stratejisi olduğunu söyleyerek olayların bu versiyonunu küçümsedi. Bankman-Fried ise Pazartesi günü “Bir rakip yanlış söylentilerle peşimizden gelmeye çalışıyor.” şeklinde bir tweet attı.

5. Petrolde düşüş yönlü düzeltme olurken API ve STEO raporları bekleniyor

Çin’deki gelişmelerin, ülkenin katı COVID-19 politikasında hızla sona gelinmesine yönelik umutları azaltmasıyla ham petrol fiyatları, günlerce süren sağlıklı artışların ardından düşüş yönlü düzeltme yaptı.

WTI vadeli işlemleri %1,3 düşüşle 90,64 dolardan işlem görürken Brent %1 düşüşle 96,98 dolara indi.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API), haftalık stok verilerini her zamanki gibi TSİ 23.30’da paylaşacakken ABD hükümetinin son Kısa Vadeli Enerji Görünümü raporu ise TSİ 20.00’de yayımlanacak.