ABD’de enflasyondaki artışın ardından euro, dolar paritesinin altına indi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Scott Kanowsky 

Yatırımcılar, ABD’nin TÜFE raporu sonrasında Amerikan dolarının güvenli kollarına yönelirken Çarşamba günü euro, 20 yıl içinde ilk kez dolar karşısında paritenin altına indi.

Euro %0,18 düşüşle 1,0020 dolara geriledi. ABD’nin İstatistik Bürosu enflasyon raporunu paylaştıktan sonra tek döviz, 0,9999 dolardan yükseldi.

Yıllık enflasyonun temel ölçümü, %9,1 ile beklentileri aştı. Bu sıçrama, 12 ay önceki gelişmelerden kaynaklı baz etkilerinden kaynaklansa da fiyat baskılarında artışa işaret ediyor.

Fiyatlar aylık bazda %1,3 yükseldi. Bu 2005 yılından beri en büyük aylık artış olurken özellikle gıda, benzin ve barınma maliyetlerindeki sıçramadan kaynaklandı.

Veriler, enflasyonu düşürme mücadelesinde agresif adımlar atması yönünde Fed’in üzerindeki baskıyı artırıyor. Ancak büyük faiz artışlarının, enflasyonu önlemek yerine resesyona yol açabileceğinden endişe duyuluyor.

ABD’nin 10 yıllık Hazine getirileri 8 baz puan artarak %3,034’e yükseldi. 2 yıllık getiriler ise 12 bp yükselerek %3,17’ye ulaştı. Tahvil fiyatları, getirilerle ters yönde hareket etme eğilimindedir.

Öte yandan dolar endeksi %0,08 artarak 107,99 dolardan işlem gördü.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir