ABD’de hanehalkı harcamaları pandemi sonrası ilk defa düşüş gösterdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – ABD’de enflasyon ölçümünde öncü gösterge olarak takip edilen kişisel gelir ve harcamalar Temmuz’da beklenenden az arttı.

Harcamalarda manşet ve çekirdek olarak iki ayrı ölçüm yapılıyor. Manşet harcama Temmuz’da %0,1’lik artışla yılın en zayıf dönemini geçirdi. Harcamalar en son Aralık ayında %0,8 oranında azalma yaşamasının ardından bu yılın ilk 6 ayında düzenli yükseliş göstermişti.

Harcamalarda gıda ve enerjinin hariç tutulduğu çekirdek gösterge son ayda %0,1 oranında artış gerçekleştirdi. Bu oran Şubat 2021 sonrası en az artış olarak kayıtlara geçti. Yıllık bazda ise çekirdek harcamalar %4,6 ile Ekim sonrası en düşük seviyede ölçüldü.

Kişisel tüketim harcamaları endeksi, pandemi sonrası ilk defa düştü. Endeks, Temmuz’da %0,1 azalarak Nisan 2020 sonrası ilk defa düşüş gösterdi.

Harcamalardaki değişim ne anlama geliyor?

ABD’de hanehalkının harcamalarındaki artış talep enflasyonun da yükselmesi anlamına gelir. Enerji ve gıda fiyatlarındaki artış hanehalkında gelecekte daha yüksek fiyat kaysısı ile harcama ve stoklama davranışına sebebiyet veriyor. Son ayda harcamalarda düşüş olmasında enerji maliyetlerinin bir miktar azalması etkili oldu. Bu durum zaten enflasyondaki gerilemede de kendini göstermişti. ABD’de enflasyon son ayda enerji fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle %9,1’den %8,5’e geriledi.

Gelir tarafında son durum nasıl?

ABD’de kişisel gelir Temmuz’da %0,2 oranında artış gösterdi. Bu seviye Eylül sonrası en düşük artış oranı oldu. Gelirde enflasyona bağlı yapılan düzenlemeler de enflasyonist etki yarattığı için son veriler pozitif algılandı.

ABD’de pandemiyle başlayan enflasyon yükselişi Haziran’da %9,1 ile 41 yılın zirvesine çıktı. Son ayda enflasyon %8,5 oldu. Daha önce enflasyonu %2 hedefine çıkarmaya çalışan Fed için süreç tersine döndü ve şimdi enflasyonu düşürmek için sıkı para politikası uygulanıyor. Harcama ve gelir kalemlerindeki düşüş talep enflasyonu ölçümü için önemli görülüyor.

Yazar: Deniz Engin