ABD’de konut fiyatları düşüyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – ABD’de konut fiyatlarındaki ralli yerini düşüşe bıraktı. Mart ayında yıllık %19,3 oranında rekor artış gösteren konut fiyatlarındaki düşüş Ekim ayında da devam etti.

Bugün açıklanan resmi verilere göre Ekim ayında konut fiyatları geçen yıla göre %9,8 oranında artarken geçen aya göre ise değişim göstermedi.

Aylık değişim

ABD mortgage krizinin ardından 2012 itibarıyla aylık bazda düşüş göstermeyen konut satışları sadece Mayıs 2020’de bir aylık bir dönemde %0,2 oranında düşüş yaşadı. Pandemiden itibaren bakıldığında ise aylık artış oranı %1’in üzerinde. Ancak Temmuz’ da %0,6 ve Ağustos’ta konut satışlarında %0,7 oranında düşüş oldu. Bu 2011’den sonraki en belirgin düşüş oldu. Eylül’de %0,1 oranında artan konut fiyatları Ekim’de %0 ile değişim göstermedi.

Yıllık değişim

Şubat’ta %19,3 ve Mart’ta %19,1 oranında rekor artış gösteren konut fiyatlarındaki yükselişte artan inşaat maliyetleri, düşük oranlı faizler ve talep etkili oldu. Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı küresel belirsizlik tüm sektörlerde düşüşe neden olurken enflasyonun artış hızını da artırdı.

Yılın ikinci çeyreğinde düşüşe geçen konut fiyatları Ekim’de %9,8 ile tek haneye indi. Konut piyasasındaki gerilemede artan faiz oranları, enflasyona bağlı yaşanan gelir kaybı ve belirsizlik etkili oluyor.

Yazar: Necdet Erginsoy