ABD’de konut sektörü pandemi sonrası en kötü dönemi yaşıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – ABD’de konut fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyondaki artış nedeniyle konut satışlarında başlayan yavaşlama Kasım ayında da devam etti.

Konut sektöründeki güncel durumu gösteren veriler bugün açıklandı. Şirketlerin yapımına başlamak için hazırlık yaptığı inşaat sürecindeki izinler Kasım ayında %11,2 oranında düşüş yaşadı. Bu oran pandemi başındaki %21’lik kayıp sonrası sektörde en sert düşüş olarak kaydedildi.

Yapımına başlanan inşaatlarda ise son ayda %0,5 oranında azalma görüldü. Konut başlangıçları Nisan ayından itibaren 8 aylık dönemde sadece Ağustos ayında artış gösterdi.

ABD’de konut piyasası yavaşlıyor

Pandemi başında artan talep ve düşük faiz oranlarıyla yükselen konut piyasası bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren düşüşe geçti. Sektörde kullanılan emtia fiyatlarındaki artış konut fiyatlarını yükseltmeye devam ederken faizlerdeki yükseliş ve enflasyona bağlı gelir kaybı ise talepte düşüş yarattı.

Faizlerde son durum

ABD’de konut faizleri (mortgage) %7’yi aşarak 21 yılın zirvesine çıkmasının ardından son iki aylık dönemde gerileme gösterdi. 9 Aralık itibarıyla 30 yıllık mortgage faizleri %6,41 oldu.

Yazar: Deniz Engin