Açlık sınırı 2023 yılı asgari ücretine yaklaştı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı.

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı olan açlık sınırı son bir ayda 344 TL artarak 8.130 TL’ye, yükseldi.

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı olan yoksulluk sınırı ise Aralık ayında 1.119 TL artarak 26.483 TL’ye çıktı.

Dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre %4,87 oranında arttı ve son bir yıllık gıda enflasyonu %137,38’e çıktı.

Gıda fiyatları yükselmeye devam etti

Türk-İş araştırmasına göre Aralık ayında süt ürünleri grubunda en yüksek fiyat artışı %7 ile yoğurtta görüldü.

Son ayda zeytinyağı %10, tereyağı %6 zamlandı. Ayçiçek yağı sabit kalırken margarin fiyatları düştü.

Yılın fiyatı en çok artan gıda ürünlerinden olan şeker fiyatı son ayda %6 geriledi.

Ortalama dana eti fiyatı %20, kuzu fiyatı %10 arttı. Beyaz etlerden tavuk ve balıkta artış da %10 oldu. Bakliyatlardan kuru fasulyenin fiyatı %5 artış gösterirken kırmızı mercimeğin fiyatı %10 azaldı, yeşil mercimeğin fiyatı değişmedi.

Pirinçte ve irmikte fiyat artışı aylık temelde %5, makarnada %12 seviyesinde gerçekleşti.

Açlık sınırı asgari ücrete yaklaştı

Bu yıl asgari ücrete yüksek enflasyon nedeniyle iki kez zam yapıldı, ancak açlık sınırı Aralık ayı itibarıyla 2022 yılı asgari ücretinin 2.630 TL üzerine çıktı.

Açlık sınırı, 2023’te 8.500 TL olarak belirlenen asgari ücrete çok yaklaştı. Fiyat artışlarının devam etmesi durumunda yılın ilk çeyreğinde açlık sınırının asgari ücreti aşması bekleniyor.

Yazar: Deniz Engin

bitcoin ve kripto haberleri barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored