Almanya’da ÜFE düşerken tüketicileri zorlu bir kış bekliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Avrupa’nın en büyük ekonomisinde üretici fiyatları enflasyonu, enerji fiyatlarındaki artışın daha da yavaşlamasıyla Kasım ayında üst üste ikinci kez aylık sert bir düşüş yaşadı.

Federal İstatistik Ofisi Destatis, fabrika kapısı fiyatlarının bir önceki ay %4,2’lik düşüşün ardından Ekim ayına göre %3,9 gerilediğini açıkladı. Bu hareketler, gaz ve elektrik fiyatlarındaki artışın üretici fiyatlarını toplamda %15’in üzerinde yükselttiği üç ayı takip etti.

Rakamlar Avrupa Merkez Bankasını (ECB) bir nebze olsun rahatlatırken enflasyondaki bu yılki artışın arkasındaki temel faktörlerin gerilemeye başladığını gösteriyor: Yıllık üretici fiyat enflasyonu %45,8’lik zirvesinden %28,2’ye düşmüş oldu. Enerji fiyatları hariç tutulduğunda Mayıs ayında %16,5 ile zirve yapan üretici fiyatları enflasyonu yıllık bazda %12,9’a indi.

Hızlı ve dayanıklı tüketim malları fiyatları aylık bazda %0,2 oranında ufak bir artış gösterirken enerji hariç temel girdi fiyatları %0,7 oranında düşüş yaşadı.

Ancak enerji fiyatları bir yıl öncesine göre üçte iki oranında arttı ve özellikle ticari kullanıcılar için gaz fiyatları, geçen Kasım ayından bu yana iki kattan fazla arttı. Bu durum başta amonyak ve gübre olmak üzere kimyasal ürünlerde sırasıyla %65 ve %75’lik artışlara yol açtı.

Bu nedenle veriler, küresel rekabet gücünü korumakta zorlanan bir sanayi tabanı ve önümüzdeki aylarda bu yılki fiyat değişikliklerini sindirmek zorunda kalacak olan tüketiciler için kötü haber olmaya devam ediyor.