Almanya’nın ekonomi görünümüyle ilgili kötümserlik Eylül ayında arttı – ZEW

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Scott Kanowsky

ZEW Enstitüsünün Salı günü paylaştığı aylık ankete göre yatırımcılar, Alman ekonomisi hakkında 2008 mali krizinden bu yana olduğundan daha kötümserler ve bu kış olası bir enerji krizinin etkisine dair korkular artıyor.

Düşünce kuruluşunun yatırımcı beklentileri göstergesi, Eylül ayında -61,9’a gerileyerek bir önceki ayki -55,3 ile -60 olan tahminlerin altında kaldı. Sıfırın altındaki bir seviye kötümserliğe işaret ederken sıfırın üzerindeki bir okuma iyimserliği gösteriyor.

ZEW Başkanı Achim Wambach, “Mevcut durumun daha olumsuz değerlendirilmesiyle birlikte önümüzdeki altı ay için görünüm daha da kötüleşti.” dedi. “Kışın enerji sıkıntısı yaşanması ihtimali, Alman sanayisinin büyük bölümü için beklentileri daha da olumsuz hale getirdi.”

Ekonomistler kısa bir süre önce Almanya’daki büyüme tahminlerini düşürdü ve Rusya’dan batıya doğru önemli doğal gaz arzındaki azalmanın etkisini gerekçe göstererek enflasyonda artış uyarısında bulundu.

Pazartesi günü IFO Enstitüsü, azalan gaz akışının hanehalkı için enerji maliyetlerini artırması ve bunun sonucunda tüketicilerin harcanabilir ürünlere yönelik harcamalarını azaltmaya zorlaması nedeniyle Alman ekonomisinin gelecek yıl daralmasını ve fiyat artışının %11 gibi yüksek bir seviyeye ulaşmasını beklediği uyarısında bulundu.

Bu arada önemli sektörlerdeki Alman firmaları, artan yakıt fiyatları karşısında üretimlerini dizginlemeleri gerekeceğini belirtti.

IFO, Alman hükümetinin enflasyonun etkisini sınırlamak ve yavaşlayan büyümeyi durdurmak için açıkladığı 65 milyar euro’luk yeni tedbirlerin bu hedeflerin “çok gerisinde kalacağını” da sözlerine ekledi.