Almanya’nın tüketici güveninde yine iyileşme görüldü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Pazar araştırma şirketi GfK, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Almanya’nın tüketici güveninin üçüncü ayda da iyileştiğini ancak toparlanmanın, hâlâ enerji piyasalasının tutsağı olduğunu söyledi.

Şirketin tüketici iklimi endeksi, Aralık ayında yukarı yönlü revize edilen -40,1’e kıyasla Ocak ayında -37.8’e yükseldi ancak Avrupa’nın en büyük ekonomisinde hanehalkları, çok yüksek enerji faturaları ve artan faiz oranlarıyla bir kış geçirirken tüm zamanların en düşük seviyelerine yakın olmaya devam ediyor.

GfK analisti Rolf Buerkl, “Tünelin ucundaki ışık biraz daha aydınlanıyor.” diyerek hükümetin enerji fiyatlarını sınırlama planlarına işaret etti – her ne kadar son yıllarda ödenen fiyatların çok üzerinde olsa da. Berlin geçen ay enerji krizinden kaynaklanan işletme ve hane masraflarını karşılamak üzere 200 milyar euro’luk (1 euro = 1,0633 dolar) borçlanmayı onayladı.

S&P Global’in satın alma müdürü endeksi ve Ifo İş İklimi gibi diğer anketler de hükümetin ilk aşamada bir yıl sürecek olan önlemlerinin görünümle ilgili belirsizliğin bir kısmını ortadan kaldırmasıyla son birkaç ayda yükselişe geçti.

Ancak Buerkl, toparlanma durumunun hâlâ belirsiz olduğu konusunda uyardı.

“Örneğin jeopolitik durum yeniden kötüleşir ve enerji fiyatlarında önemli bir artışa yol açarsa tünelin ucundaki ışık çok hızlı bir şekilde yeniden kararacak, hatta tamamen sönecektir.”

GfK endeksinin her iki bileşeni de – kişisel harcama eğilimi ve ekonomiye ilişkin beklentiler – iyileşme gösterdi. Buna rağmen GfK, tüketicilerin hâlâ ekonominin resesyona girmesini beklediğini ancak bunun daha önce korkulduğu kadar derin bir resesyon olmayacağı yönünde bir beklenti olduğunu kaydetti.

Pantheon Macroeconomics analisti Claus Vistesen müşterilerine gönderdiği bir notta, “Tüm bunlar iyi haberler olsa da GfK anketinin genel mesajı, hanehalkı için zor koşullardan biri olmaya devam ediyor.” dedi. “İyileşmenin ilk çeyrekte de devam edeceği konusunda şüphelerimiz var ancak pek çok şey havanın ne kadar soğuyacağına ve buna bağlı olarak gaz stoklarının ne kadar azalacağına bağlı ki bu da şu an herkesin tahmin edebileceği bir durum.”