Apple’ın güncellemesi, yatırımcı endişelerini güçlendirebilir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Senad Karaahmetovic

Pazar günü yaptığı açıklamada Apple (NASDAQ:AAPL), Çin’de devam eden COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle daha önceki tahminlere göre daha düşük iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max sevkiyatı beklediği konusunda uyardı.

Çin’in Zhengzhou kentinde bulunan birincil iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max montaj tesisi, “geçici olarak etkilendiği” için müşterilerin “yeni ürünlerini almak için bekleme süreleri uzayacak”.

Şirket basın açıklamasında “Her işçinin sağlık ve güvenliğini sağlarken normal üretim seviyelerine dönmek için tedarikçimizle yakın bir şekilde çalışıyoruz.” dedi.

Bloomberg News ayrıca Apple’ın “iPhone 14 ve 14 Plus modellerine yönelik daha zayıf talep” nedeniyle daha önce beklenenden 3 milyon adet daha az iPhone sevk etmeyi beklediğini bildirdi.

AAPL’yi “piyasa performansı” olarak değerlendiren Bernstein analistleri, Apple’dan gelen güncellemenin “şirketin Çin’le ilgili risk ve iPhone 14 döngüsünün gücü hakkındaki yatırımcı endişelerini pekiştirmesinin muhtemel olduğunu” söyledi.

“Apple’ın salgından yararlanmış olabileceği ve şirketin son iki yılın her birinde güçlü iPhone döngülerinin tadını çıkardığı için iPhone 14 tahminlerinin ve 2023 mali yılı için genel tahminlerin çok yüksek olmasından endişelenmeye devam ediyoruz. Şirketin 2023 mali yılında gelirlerinin 386 milyar dolar ve EPS’sinin (hisse başına kazanç) 5,84 dolar olacağını tahmin ediyoruz, bu rakamlar 409 milyar dolarlık gelir ve 6,33 dolarlık EPS tahminlerinin oldukça altında.”

Deutsche Bank analistleri, tedarik kesintisini yansıtmak üzere Apple tahminlerini düşürdü. Firmanın yaptığı kontroller, iPhone 14 Pro ve Pro Max için tedarik sürelerinin sadece 2 hafta önce 14-21 gün iken 24-31 güne uzadığını gösterdi.

“İlk çeyrek için iPhone birim varsayımımızı 77 milyondan 72 milyona düşürüyoruz, bu da ilk çeyrek gelir/EPS tahminlerimizin 122 milyar dolar (yıllık %-1 düşüş)/1,95 dolardan 118 milyar dolar (yıllık %-5 düşüş)/1,89 dolara düşmesine yol açarken 127 milyar dolar/2,08 dolar olan Wall Street tahminlerinin altında kalıyor. AAPL’nin ilk çeyrekteki gelir artışının, dördüncü çeyrekteki yıllık +%8 artış seviyesine göre yavaşlayacağını ve bu yılın ilk çeyreğinin 14 hafta olduğunu hatırlatmak isteriz.”

Analistler ilk çeyrek için iPhone birim tahminlerini 5 milyon düşürmelerine rağmen ikinci çeyrek ve 2023 cari yılı için EPS tahminlerini yineledi. AAPL’yi hisse başına 170 dolar fiyat hedefiyle “satın al” olarak değerlendiriyorlar.