ArcelorMittal’in kârı, yükselen maliyetler ve zayıflayan talep nedeniyle sert düşüş yaşadı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith 

Dünyanın en büyük ikinci çelik üreticisi ArcelorMittal SA (AS:MT), yüksek enerji maliyetleri ve zayıflayan talep nedeniyle üçüncü çeyrekte kârının düştüğünü açıkladı.

Temel kazançları konsensüs tahminlerinden daha iyi olsa da Lüksemburg merkezli şirket; düşen enerji maliyetlerinin sağladığı rahatlamanın, satış fiyatlarında daha hızlı yaşanan düşüşle etkisiz hale gelmesinden dolayı mevcut çeyrekte sıkışıklığın daha da kötüleşmesini beklediğini söyledi.

Faiz, vergi ve amortisman öncesi kazancı (FVAÖK), bir önceki yıla göre yarıdan fazla düşerek 2,66 milyar dolara geriledi ancak net gelir neredeyse dörtte üç oranında düşerek 993 milyon dolara indi. Hisse başına kazancı (EPS) bir önceki yıl elde ettiği 3,63 dolara göre 1,11 dolar düşüş yaşadı. Satışlar ise %6 azalarak 19,9 milyar dolara geriledi.

CEO Aditya Mittal, “Mevsimsel olarak düşük sevkiyatlar, istisnai fiyat seviyelerindeki düşüş, stok eritme ve yüksek enerji maliyetleri bir araya gelerek kârı baskı altına aldı.” dedi ve şirketin maliyetlerin en yüksek olduğu yerlerde, özellikle de Avrupa’da kapasitesini azaltarak karşılık verdiğini ekledi. Toplam çelik sevkiyatları bir önceki yıla göre %6,9 düşüşle 13,6 milyon ton oldu.

Mittal, “Sektörün kısa vadeli görünümü belirsizliğini koruyor ve ihtiyatlı olmakta fayda var.” diye ekledi ancak şirketin “geleceğe güvenle bakabilecek” kadar güçlü olduğunu savundu.