Aselsan ve Karsan yerli elektrikli minibüs projesinde iş birliğini açıkladı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Karsan, e-JEST modelinin Aselsan çekiş sistemi ile donatılmış olarak üretileceğini duyurdu.

Karsan taradından yapılan açıklamada şirketin, Aselsan ile modern ve çevreci ulaşım için yerli ve milli bir iş birliğine imza attığını duyurdu. İş birliği kapsamında Karsan, e-JEST modelini ASELSAN çekiş sistemi ile donatılmış olarak üretecek. Tam bağımsız tedarik zinciri ekosistemi için batarya sisteminin ise akü, batarya ve pil ihtiyacını yerli kaynaklarla karşılayan Aspilsan Enerji tarafından üretileceği açıklandı.

e-JEST modeliyle Avrupa’da elektrikli minibüs pazarının iki yıl üst üste lider markası olan Karsan, markasını 2018 yılında lanse etti. ilk elektrikli minibüs modeli e-JEST, 2019 yılında yola çıkarken Karsan, şimdi ASELSAN’la yapılan iş birliği kapsamında yerli ve milli batarya ile yollara çıkmaya hazırlandığını duyurdu. 

Anlaşma kapsamında Karsan, yeni e-JEST modelini ASELSAN çekiş sistemi ile donatılmış olarak üretecek. e-JEST modeliyle ilgili bilgi verilen açıklamada şu özelliklerden bahsedildi: 

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, üretilecek yerli ve milli elektrikli araçlar için şu değerlendirmede bulundu: 

ASELSAN ile yaptıkları anlaşmanın son derece önemli olduğunu söyleyen KARSAN CEO’su Okan Baş ie iş birliğiyle ilgili şunları söyledi:

Karsan ve Aselsan hissesinde son durum

KARSN, iş birliğinin açıklanmasının ardından %6’yı bulan değer artışıyla 10 tL bandına adım attıktan sonra gün içi işlemlerde yatay hareket ediyordu. Hisse fiyatı, bu hafta %10 değer artışıyla devam ediyor. 

ASELS, açıklamayla birlikte sabah seansında %5’i bulan değer artışıyla 40 TL bandına adım attıktan sonra günün zirvesinden gelen satışlarla %3 gerileyerek 39 TL’ye kadar geriledi. Ancak son saatte toparlanma çabaları devam ediyordu.

Yazar: Günay Caymaz