Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı: Tarafların beklentisi nasıl?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Asgari ücrette üçüncü toplantı başladı.

İlk toplantıyı 7 Aralık’ta, ikinci toplantıyı ise 14 Aralık’ta gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde üçüncü kez bir araya geldi.

İlk iki toplantıda rakam konuşulmazken Türk-İş, açlık sınırı olan 7 bin 785 TL’nin kırmızı çizgileri olduğunu belirtti. İlk toplantının ardından açıklama yapan Türk-İş genel Başkanı Ergün Atalay, “Açlık sınırı ortada. Biz masaya 5 bin 500 lira ile oturmayacağız, açlık sınırı olan rakamla oturacağız. Onun üzerinde işveren ve hükümet ne rakam getirecek görelim. Bu rakam kamuoyunun ve bizim katıldığımız bir rakam olursa mahsuru yok. Ama katılmadığımız bir rakam olursa o masada olmayız, bunu da imzalamayız.” diyerek en düşük rakamı ifade etti.

Gelir vergisine dikkat çekildi

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, gelir vergisi düzenlemesinin asgari ücretten ve kamu sözleşmesinden daha önemli olduğunu belirtmiş ve gelir vergisinin ilk diliminin 20 sene önce asgari ücretin 20 katı olduğunu şu an ise 5 katı bile olmadığını belirtti.

İkinci toplantıya katılan ÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, istedikleri verilerin gelmesini beklediklerini ve buna göre değerlendirme yapacaklarını söyleyerek bugünkü toplantıda rakam konuşulacağını belirtti.

Sendika ve temsilcilerin talepleri nasıl?

Türk-İş açlık sınırının (7.785 TL) minimum seviye olması gerektiğini belirtti.

DİSK, asgari ücretin net 13.200 TL olması gerektiği görüşünde.

Hak-İş insan onuruna yaraşır bir asgari ücret talebinde bulunduklarını belirterek rakam telaffuz etmedi.

TİSK de rakam vermeyerek makul bir rakam olması gerektiğini ifade etti.

Çalışma Bakanlığı, toplantı öncesinde yaptığı ankette kamuoyunun beklentisinin 7.845 TL olduğunu açıklamıştı.

Yazar: Deniz Engin