AstraZeneca, beklentileri aşan 3Ç raporu sonrasında 2022 kazanç görünümünü yükseltti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Scott Kanowsky

AstraZeneca PLC (LON:AZN), üçüncü çeyrekteki güçlü getirilere atıfta bulunarak hisse başına tüm yıl gelir beklentisini yükseltti ancak görünümün daha önce tahmin edilenden daha büyük bir döviz etkisiyle karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardı.

İngiltere Cambridge merkezli ilaç üreticisi, sabit döviz kurları üzerinden hisse başına yıllık çekirdek kazancın, “yüzde yirmilerin sonu ila yüzde otuzların başı” aralığında artmasını beklediğini söyledi. Şirket başlangıçta bu rakamın “yüzde yirmilerin orta ve yüksek seviyeleri” bandında artacağını öngörmüştü.

Şirket hisseleri Perşembe günü piyasa öncesinde yükselişe geçti.

İcra Kurulu Başkanı Pascal Soriot, yaptığı açıklamada “AstraZeneca, son kazanç güncellememizden bu yana 19 önemli ruhsatlandırma onayı ile AR-GE’ye yaptığımız sürekli yatırımın faydasını görmeye devam ediyor.” dedi.

“Buna ek olarak büyüme hedeflerimizi gerçekleştirmeye odaklanmaya devam ederken son zamanlarda elde ettiğimiz cesaret verici veriler bize, ilave geç aşama klinik deneylere devam etme konusunda güven verdi.”

Üçüncü çeyrekte satışlar geçen yılın aynı dönemine kıyasla sabit kurla %19 artarak 11 milyar dolara ulaşarak analist tahminlerinin üzerinde gerçekleşti. Hisse başına çekirdek kazanç da tahminleri aşarak %70 artışla 1,67 dolara yükseldi.

Ancak AstraZeneca, para birimlerinin – özellikle de yükselen ABD dolarının – Kasım ve Ekim aylarında 31 Ekim’deki spot seviyelerde kalması halinde yıllık çekirdek EPS’nin “orta ila yüksek tek haneli” bir darbe alacağını belirtti. Önceki tahminler, orta seviyelerde tek haneli bir etki bekliyordu.

Toplam gelirin de orta seviyelerde tek haneli aralıkta olumsuz etkileneceği düşünülüyor.