Avrupa borsalarında İngiltere’deki yüksek enflasyon, kurumsal güveni olumsuz etkiliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Peter Nurse

Avrupa borsaları Çarşamba günü yatay çizgide dalgalanırken son dönemdeki olumlu hava, İngiltere’nin beklenenden daha yüksek gelen enflasyonu nedeniyle bozuldu. Enflasyon oranı, ileride daha agresif parasal sıkılaştırmaya işaret ediyor.

DAX ve CAC 40 %0,1 yükselirken İngiltere’de FTSE 100 %0,2 düşüş yaşadı.

İngiltere’de halihazırda on yılların en yüksek seviyesinde olan TÜFE, özellikle gıda fiyatlarının hanehalkı bütçesini sıkıştırmaya devam etmesiyle Eylül ayında %10,1’e sıçradı.

Temmuz ayında son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşan bu artışın, faiz oranlarını agresif bir şekilde arttırmaya devam etmesi yönünde İngiltere Merkez Bankası (BoE) üzerindeki baskıyı ve tüketicilerin karşı karşıya olduğu mali zorlukları arttırması mümkün.

Euro Bölgesi’nden gelen TÜFE verilerinin de ilerleyen saatlerde açıklanması planlanıyor ve yıllık %9,1 olduğu Ağustos ayına göre ciddi bir artışla çift haneli rakamlara ulaşması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankasının (ECB) bu ayın sonunda yapacağı bir sonraki toplantıda temel faizleri 75 baz puan artırarak Temmuz ayından bu yana açıklanan toplam 125 baz puanlık artışa yenisini ekleyecek gibi görünüyor.

Merkez bankaları tarafından yapılan politik sıkılaştırmanın küresel bir yavaşlamaya yol açacağına dair korkular, İngiltere’nin enflasyon rakamlarıyla yeniden gün yüzüne çıktı ve olumlu kazanç raporları ve İngiltere’nin borç piyasalarından kaynaklanan sistemik riske ilişkin endişelerin azalması sayesinde son zamanlarda hissedilen olumlu havayı tersine çevirdi.

Kurumsal gelişmelerde; ASML (AS:ASML) hisseleri, şirketin beklenenden daha iyi üçüncü çeyrek satış ve kâr ve rekor yeni rezervasyon bildirmesinin ardından %4,9 yükseldi.

ASOS’un (LON:ASOS) yeni CEO’sunun, tüketiciler harcamalarını kısarken ayakta kalabilmek için stokları azaltmaya, otomasyonu yavaşlatmaya ve giderleri düşürmeye yönelik kapsamlı bir plan ortaya koymasının ardından hisseleri %8 yükseldi.

Just Eat Takeaway (AS:TKWY), önümüzdeki aylarda “zorlu” bir tüketici zemini konusunda uyarıda bulunmasına rağmen güçlü bir çeyrek kârı bildirdikten sonra %0,1 değer kazandı.

Nestle (SIX:NESN), dokuz aylık “dirençli” satış hacmi açıklamasına rağmen tedarik zincirindeki sorunlara işaret etmesinin ardından hisseleri %0,5 düştü.

Çarşamba günü petrol fiyatları, ABD’deki istikrarlı talep işaretlerinin yardımıyla son iki haftanın en düşük seviyelerinin üzerinde dengeyi buldu.

Amerikan Petrol Enstitüsünün (API) Salı günü açıklanan verilerine göre 14 Ekim haftasında petrol stokları, yaklaşık 1,3 milyon varil azaldı, bu da ABD’de petrol tüketiminin artan enflasyon ve faiz oranlarından kaynaklanan olumsuzluklara rağmen sabit kaldığını gösteriyor.

Enerji Bilgi İdaresinin (EIA) resmi raporu ise ilerleyen saatlerde açıklanacak.

WTI %0,1 artışla 82,15 dolardan işlem görürken Brent %0,4 düşüşle 89,67 dolara geriledi.

Her iki sözleşme de Beyaz Saray’ın Aralık ayına kadar Stratejik Petrol Rezervi’nden 15 milyon varil petrol kullanma planlarını açıklamasının ardından Salı günü epey düşüş yaşadı.

Ayrıca altın vadeli işlemleri %0,4 düşüşle 1.648,45 dolar olurken EUR/USD %0,2 azalarak 0,9835’ten işlem gördü.