Avrupa’nın enerji sıkıntısı, GSYH revizyonu, Nvidia’dan uyarı – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Avrupa’nın enerji krizi endüstriyel bir krize dönüşüyor. ABD revize edilmiş ikinci çeyrek GSYH rakamlarını ve daha güncel olarak haftalık işsizlik başvurularını açıklayacak. Çin hükümeti teşvik paketini tamamlarken Nvidia, satış beklentilerini tekrar düşürmenin bedelini ödüyor.

İşte 25 Ağustos Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Avrupa’nın enerji krizi sona ermeyecek

Avrupa’nın enerji krizi endüstriyel bir krize dönüşüyor. Geçen hafta kıtadaki en büyük çinko ve alüminyum döküm tesislerinden bazıları, yüksek elektrik fiyatları nedeniyle kapandı. Bu hafta, gaz fiyatlarındaki son artış Norveç, İngiltere ve Polonya’daki gübre üreticilerini, bu fiyatları çiftçi müşteri tabanlarına yansıtamamaları nedeniyle kapasitelerini atıl bırakmaya zorladı.

Gübre sıkıntısı, gelecek yıl mahsul verimi üzerinde aşağı yönlü baskı yaratma tehdidi oluşturuyor ve bu da gıda fiyatlarını aksi takdirde olacağından daha yüksek seviyelerde tutacak.

Avrupa gaz fiyatları Perşembe günü megavat-saat başına 300 euro’yu aştı. Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’nın, bu seviyelerde gaz alışkanlığını sürdürmek için GSYH’sinin %8’inden fazlasını harcaması gerekecek. Almanya GSYH oranı ikinci çeyrekte %0,1’lik bir artış gösterdi ancak IFO’nun aylık iş anketi, bu çeyrekte %0,5 civarında bir düşüş olacağına işaret etti.

Daha da kötüsü Électricité de France (EPA:EDF), bu yıl bakım için kapatılan birkaç reaktörün yeniden açılışını ertelemek zorunda kalacağını söyledi, bu da elektrik fiyatları üzerindeki baskının devam etmesine yol açacak.

2. İşsizlik başvuruları ve GSYH revizyonu bekleniyor; Bostic 75 baz puanlık artış olasılığı konusunda uyardı

ABD, ikinci çeyrek GSYH rakamlarını bugün açıklayacak. Analistler, sıkı para politikası ile kasıtlı olarak yavaşlatılan ekonomiye ilişkin genel anlatıyı değiştirmeyecek kadar küçük bir artış revizyonu bekliyor. Verilerin fiyat bileşenleri de aynı şekilde mevcut görünümü anlamlı bir şekilde etkilemek için çok geride kaldı.

Geçen hafta şaşırtıcı bir şekilde güçlü çıkan haftalık işsizlik başvuruları rakamları, ekonominin daha yüksek faiz oranlarına dayanabileceği yönündeki argümanları destekledi.

Piyasa, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günü Jackson Hole‘da yapacağı açılış konuşmasına odaklanmış durumda ve art arda iki 75 baz puanlık artırımın ardından bir sonraki faiz artışının, yalnızca 50 baz puan olacağı beklentisi hakim. Ancak Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Wall Street Journal’a verdiği bir röportajda ekonomik verilerin güçlü kalması halinde 75 baz puanlık bir artışın uygun olabileceğini söyledi.

3. Hisse senetleri ufak artışlarla açılmaya hazırlanıyor; Nvidia satış uyarısı nedeniyle darbe aldı

ABD borsaları, yazılım grubu Snowflake’in (NYSE:SNOW) Perşembe günü açıkladığı olumlu görünümün de yardımıyla Çarşamba günkü ufak artışlarının üzerine yenilerini koyarak açılmaya hazırlanıyor. Kurumsal yazılım üreticileri, iş yatırımları için temsil olarak görülme eğiliminde. İş yatırımları ise korkulandan daha iyi durumda görünüyor. Bu segmentteki bir diğer şirket olan Workday (NASDAQ:WDAY) gün içinde kazanç raporu sunacak.

Dow Jones vadeli işlemleri 86 puan artarken S&P 500 vadeli işlemleri %0,5 ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri %0,6 yükseldi.

Büyük ölçüde oyun çiplerine olan talepteki yavaşlama nedeniyle Perşembe günü görünümünü tekrar düşüren çip üreticisi Nvidia’nın (NASDAQ:NVDA) hayal kırıklığı göz önüne alındığında Nasdaq’taki yükseliş daha da dikkat çekici oldu. Nvidia, içinde bulunduğumuz çeyrekte satışların yıllık bazda %17 düşmesini bekliyor.

Diğer yandan indirim mağazaları Dollar Tree (NASDAQ:DLTR) ve Dollar General (NYSE:DG), enflasyonun kendileri ve müşterileri üzerinde ne kadar baskı oluşturduğuna ışık tutacak sonuçlar açıklayacak.

4. Çin teşvik ediyor, Kore sıkılaştırıyor

Çin hükümeti ekonomik teşviklerini 1 trilyon yuana (yaklaşık 150 milyar dolar) çıkararak kuraklık ve COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle harap olan ekonomiyi yeniden canlandırmaya çalışıyor.

Devlet Konseyi tarafından açıklanan 19 maddelik plan, büyük ölçüde borçla finanse edilen altyapı harcamalarını merkezine alıyor – bu strateji, emlak sektörünün muazzam borç yükü altında ezilmesiyle getirilerin azaldığını gösterdi. Çin hisse senetleri ufak artışlarla tepki verirken tahvil getirileri yükseldi ve yuan, Çarşamba günü dolar karşısında gördüğü iki yılın en düşük seviyesinden toparlandı.

Çin, politika konusunda dünyanın geri kalan çoğunluğunun tersi yönde ilerliyor.

Kore Merkez Bankası temel faiz oranını 25 baz puan artırarak %2,5’e yükseltti. Salı günü dolar karşısında 13 yılın en düşük seviyesine gerileyen won, %0,4 oranında güçlendi.

5. Çin’in teşvik tedbirleri ve ABD stok verileri üzerine petrol yükseldi

Çin’in teşvik paketinin küresel talep görünümünü desteklemesiyle, ham petrol fiyatları son üç haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Fiyatlar, ABD hükümetinin geçen hafta ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüş olduğunu teyit etmesinin ardından da destek buldu.

ABD’de kasırga sezonunun yaklaşmasının getirdiği olağan mevsimsel etkiler de ortaya çıkmaya başladı.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,1 artışla 94,98 dolar olurken Brent ham petrol %0,3 artarak 101,52 dolardan işlem gördü. Bu hafta başında Avrupa’dan gelen LNG talebiyle 14 yılın en yüksek seviyelerine çıkan doğal gaz vadeli işlemleri, bir miktar düşüş yaşadı.