Avustralya’nın TÜFE enflasyonu, 3Ç’de 32 yılın zirvesini gördü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Ambar Warrick 

 Avustralya’da enflasyon, Eylül çeyreğinde beklenenden daha fazla artarak 32 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve muhtemelen, artan fiyat baskılarını kontrol altına almak için merkez bankası tarafından daha fazla faiz artırımına davetiye çıkardı.

Avustralya İstatistik Bürosunun (ABS) Çarşamba günü açıkladığı verilere göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) 30 Eylül’e kadar olan üç aylık dönemde bir önceki çeyreğe kıyasla %1,8 artış gösterdi. Bu oran %1,6’lık artış beklentisinin üzerinde gerçekleşirken önceki çeyrekte görülen %1,8’lik orana kıyasla sabit kaldı.

Yıllık bazda TÜFE enflasyonu, çeyrek sonu itibarıyla %7,3 artarak %7’lik büyüme beklentisinin ve bir önceki çeyrekteki %6,1’lik artışın üzerinde gerçekleşti. Bu rakam aynı zamanda Avustralya’nın, yıllık enflasyonda 1990’dan bu yana görülen en hızlı artış oldu.

Avustralya, yüksek faiz oranları ve artan emtia maliyetleri ile mücadele ederken kira ve akaryakıt maliyetlerindeki artışlar, beklenenin üzerinde gerçekleşen enflasyona en büyük katkıyı yapan kalemler oldu. Gıda maliyetleri de tedarik zincirindeki sorunlar ve hasadı etkileyen kötü hava koşulları nedeniyle bu çeyrekte ciddi bir artış gösterdi.

ABS’de Fiyat Program Yöneticisi Michelle Marquardt, “Bu çeyrekteki artış geçen çeyrektekiyle aynı ve bu yılın Mart çeyreğindeki yüzde 2,1’lik artışın altında. Her üç sonuç da Mal ve Hizmet Vergisinin (GST) yürürlüğe girmesinden bu yana elde edilen diğer çeyrek dönemlik sonuçları aşıyor ve 1990’dan bu yana TÜFE’deki en yüksek yıllık artışın temelini oluşturuyor.” dedi.

Bu veriler, Avustralya Merkez Bankasının (RBA) bu ay faiz artırım hızını düşürmekte erken davranmış olabileceğini ve enflasyonla mücadele için faiz oranlarını daha da yükseltmesi gerektiğini gösteriyor.

Banka; enflasyonu düşürmek ve yüksek faiz oranlarının ekonomi üzerinde baskı yaratmamasını sağlamak arasında bir denge kurmaya çalıştığını söyledi. Bu yıl çok düşük seviyelerde olan faizleri yedi kez artırdı ve gelecekteki faiz artışları için de veri odaklı bir yaklaşımın sinyalini verdi.

Avustralya, COVID-19 dönemindeki kısıtlamaların çoğunu kaldırdığı için bu yıl enflasyonda büyük bir artış gördü. Ancak COVID-19 dönemindeki teşvik tedbirlerinin sonuçları da artan fiyatlara büyük ölçüde etki etti.

Okumanın ardından Avustralya doları %0,3 düşüş yaşayarak dolar karşısında 0,6377 seviyesinden işlem gördü.