Avustralya’nın tüketici hissiyatı az da olsa iyileşme gösterdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Ambar Warrick

 Salı günü yapılan özel bir ankete göre Avustralya’da tüketici hissiyatı Aralık ayında hafif bir iyileşme gösterdi ancak enflasyon ve artan faizlere ilişkin endişeler, güveni resesyonun en düşük seviyelerine yakın tuttu.

Westpac Melbourne Enstitüsü Tüketici Güven Endeksi, Aralık ayında %3 artarak 80,3’e yükseldi ve iki yılın en düşük seviyesinden toparlandı. Endeks, beklenenden daha güçlü bir enflasyon verisi ve ekonomik faaliyetlerin kötüleştiğine dair işaretlerin ardından Kasım ayında %6,9 düşerek 78’e gerilemişti.

Aralık ayındaki iyileşme büyük ölçüde, merkez bankasının mevcut faiz artırım döngüsünü yakında sonlandıracağına dair artan spekülasyonların yanı sıra turizmdeki iyileşme eğilimlerinden de kaynaklandı.

Westpac tarafından yayınlanan bir notta tüketicilerin iş gücü piyasasına olan güvenlerinin de devam ettiği belirtildi. Bu durum hanehalkı finansmanına ilişkin görünümün iyileşmesine yardımcı olurken tüketicilerin, ekonomide orta vadeli görünümün iyileştiğini benimsediğini de gösterdi.

Öte yandan tüketiciler enflasyon, artan faiz oranları ve kötüleşen ekonomik koşullar konusunda olumsuz düşünmeye devam etti.

Avustralya tüketici enflasyonu, büyük ölçüde artan ithalat maliyetleri ve yükselen gıda fiyatlarının etkisiyle, üçüncü çeyrekte son 30 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bu aynı zamanda ekonomide üçüncü çeyrekteki büyümenin beklenenden daha az olduğunu ve COVID-19 sonrası patlamanın artık ivme kaybettiğini gösterdi.

Ülkedeki ticari faaliyet göstergeleri de ekonomik büyümenin önemli bir itici gücü olan tüketici harcamaları gibi son aylarda geriledi.

Westpac Baş Ekonomisti Bill Evans, “En azından Eylül anketinden bu yana (hissiyatta) daha fazla bozulma olmadı ve faiz oranlarına gelince haberlerin daha az olumsuz algılanmaya başlandığına dair bazı işaretler bile var – faiz artırım döngüsünün önemli kısmının artık geride kaldığı fikriyle tutarlı.” dedi.

Evans ayrıca konut fiyatlarının görünümünde bir miktar iyileşme olduğunu ve bu yılki sert düşüşlerden sonra fiyatlarda bir toparlanma gören tüketici sayısının arttığını belirtti.

Evans yine de Avustralyalı hanehalkının “riskten son derece kaçınmaya” devam ettiğini, hisse senedi ve emlak piyasalarına katılmak yerine nakit tutmayı ve borçlarını azaltmayı tercih ettiğini söyledi.

Geçen hafta faizleri artıran banka, enflasyon yıllık hedefine yaklaşana kadar faizleri artırmaya devam edeceğinin de sinyalini verdi.