Bahamalar’da tutuklu FTX kurucusu, ABD’ye iadesi için belgeleri imzaladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – İflas eden kripto para borsası FTX’in kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried, ABD’ye iadesini kabul ederek gerekli evrakları imzaladı.

ABC News’in haberine göre Bahamalar’da birçok suçlamayla itham edilen Bankman-Fried, ülkedeki kötü koşullar neticesinde ABD’ye iadesini kabul etti. Bahamalar cezaevleri komiseri vekili Doan Cleare, Bankman-Fried’ın iade belgelerini dün imzaladığını söyledi.

FTX kurucusu, Bahamalar’da tutuklanmasının ardından ABD’ye iadesi konusunda istekli değildi. İlk olarak Fried’in avukatları kefalet ile serbest kalma talebinde bulundu, ardından iadeye kadar ev hapsi talebi sunuldu. Ancak Bahamalar Mahkemesi, kaçma riskinin yüksek olduğu gerekçesiyle kefalet ve ev hapsi taleplerini reddetti.

FTX’in eski CEO’su ABD’de 8 ayrı suçtan yargılanacak

Bundan sonraki süreçte iadeye itiraz etme haklarından feragat eden Fried’in hızlı şekilde ABD’ye naklinin gerçekleşmesi bekleniyor. Son gelişmelere göre FTX kurucusunun avukatları, ABD’ye iade edilmesinin ardından Bankman-Fried’in kefaletle serbest kalma koşulları için görüşmelere başladığı bildiriliyor. Konuya yakından takip eden kişiler, kefalet ile serbest kalmanın federal yargıcın kararı olduğu ve en iyi koşullarda ev hapsi ve elektronik izleme gibi kısıtlayıcı koşulların uygulanabileceğinden bahsediliyor.

Sam Bankman-Fried, ABD’ye iadesinin ardından 8 ayrı suçtan yargılanacak. Bunlar arasında; emtia ve menkul kıymetler dolandırıcılığı, elektronik dolandırıcılık, kara para aklamaya yardım gibi ciddi suçlar bulunuyor.

Bu suçlamaların yanında ABD SEC ve CFTC, FTX kurucusuna emtia yasalarını ihlal ettiği ve yatırımcıları aldattığı iddiasıyla ek suçlamalarda bulundu.

Yazar: Günay Caymaz