Bakan Nebati açıkladı: “Otomobilde ÖTV indirimi yok, matrah düzenlemesi yapılacak”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Dünya otomobil pazarında çip krizi ile başlayan ve tedarik sorunuyla giderek artan otomobil üretim kıtlığı, fiyatlarda bu yıl çok yüksek oranlı artışlar yaşanmasına neden oldu. Yurt içinde de otomobil fiyatlarında aynı şekilde yükselişler olunca matrah artırımı ya da ÖTV beklentisi de güçlendi.

Dün Meclis Bütçe Komisyonu’nda 2023 bütçesi sunumunu yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sunum sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı.

ÖTV indirimi yapılacak mı sorusuna Bakan Nebati, “Otomobillerde ÖTV indirimi olmayacak matrah eşiklerinde düzenlemesiyle ilgili çalışıyoruz.” cevabını verdi.

Matrah artırımı yapılması bekleniyor

Hazine Bakanı Nureddin Nebati’nin düzenleme hazırlığı yapıldığını açıklamasının ardından matrah artırımı beklentileri de güçlendi. Sene başında matrah eşiklerinde değişiklik yapılmıştı. Fakat gerek küresel fiyat artışı ve tedarik sorunu gerekse yurt içinde döviz kurunun yükselmesi otomobil fiyatlarını giderek katladı.

Matrah artırımı ÖTV indirimi anlamına gelmediği için fiyatlar üzerinde belirgin bir indirim yaratmıyor.

Euro/TL’deki artış otomobil fiyatları için oldukça önemli

Euro kuru bugün 19,05’e çıkarak 20 Aralık 2021’de görülen rekor sonrası en yüksek seviyeye çıktı. Türkiye’nin otomobil ithalatının büyük kısmının euro üzerinden yapılması kurdaki artışın fiyatlara da yansıması riskine sebebiyet veriyor.

Yazar: Deniz Engin