Bakan Nebati: “Elektrik ve doğal gazda Hazine’nin desteği 138 milyar TL oldu”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü Kabine Toplantısı’nın ardından Karadeniz’de 58 milyar metreküplük yeni doğal gaz keşfedildiğini açıkladı. Enerji Bakanı Fatih Dönmez, toplamda 710 milyar metreküpe ulaşan doğal gazın teknik hazırlıklarının sürdüğünü ve Mart ayında ilk gazı sisteme vereceklerini açıkladı.

Doğal gaz ve elektrikte Hazine’nin desteği 138 milyar TL oldu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, pandemi sonrası birçok konuşmasında Hazine’nin maliyetleri sübvanse ettiğini belirtmişti. Bugün sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Nebati, 2021 yılında doğal gazda 69,3 milyar lira, elektrikte 11,5 milyar lira olmak üzere, toplamda 81 milyar liralık bir Hazine desteği ile hane başına yaklaşık 4 bin liralık sübvansiyon uyguladıklarını, bu rakamın 2022’de 138 milyar lirayı bulduğunu, böylece sübvansiyon tutarının geçen yıla göre %70 oranında arttığını belirtti.

Açıklamasında küresel petrol ve doğal gaz fiyatlarında yaşanan dalgalanmalarının yarattığı maliyet artışlarını vatandaşa mümkün olduğunca yansıtmamak için çalışmaya devam edeceklerini ifade eden Bakan Nebati, 2023’te de dar gelirli ve orta gelirli hane halkının yanında olmaya devam edeceklerini söyledi.

Enerji kaynaklarının geliştirilmesiyle Hazine sübvansiyonlarının miktarı düşecek

Açıklamasında yerli enerji kaynaklarının geliştirilmesiyle Hazine sübvansiyonlarının miktarının da düşeceğini belirten Bakan Nebati, hanehalkının ve sanayicinin enerji maliyetlerini mümkün olduğunca düşük tutmayı hedeflediklerini belirtti.

Yazar: Necdet Erginsoy