Bakan Nebati: “Yeni ekonomi modeli bir dönüşüm ve bunun acı verici olacağını hesaplamıştık”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Hazine ve Maliye Bakanı, yeni ekonomi politikasının bir dönüşüm olduğunu ve bu sürecin biraz acı verici şekilde geçeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Geçtiğimiz hafta ABD’ye giden ve G20 bakanlar toplantısına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye ekonomisine ilişkin yürütülmekte olan ekonomik politikaları uluslararası finans çevreleriyle paylaştı. The Wall Street Journal gazetesine de röportaj veren Bakan Nebati, Eylül 2021’de uygulamaya konulan yen ekonomi modelinin üretime dayalı büyüme üzerine kurulduğunu belirtti. Bu modelin acı verici bir şekilde geçeceğini hesapladıklarını söyleyen Bakan Nebati, savaşın acının şiddetini artırdığını belirtti.

Bakan Nebatinin “Acılı bir süreç” ifadesi enflasyona işaret ediyor. Faiz indirimleriyle yatırım ve üretimin desteklendiği yeni ekonomi modelinin enflasyonu artıracağı biliniyordu. Ancak Rusya – Ukrayna savaşının dünyada enerji ve gıda fiyatlarını katlamasıyla küresel enflasyon da hızlandı.

Türkiye’de yeni ekonomi modeli ve savaş öncesi enflasyon seviyeleri:

  • Eylül 2021’de yeni ekonomi modeli uygulanmadan hemen önce enflasyon %19,58 idi.
  • Eylül – Aralık döneminde modele bağlı politika içinde faiz oranları 500 baz puan indirildi.
  • Enflasyon Aralık 2021’de %36,08’e çıktı.
  • Şubat 2022’de enflasyon %54,44 ile 20 yılın zirvesine yükseldi.
  • Savaşın sıcak dönemini içeren Mart – Mayıs döneminde enflasyon %73,50’ye çıktı.
  • Eylül itibarıyla enflasyon %83,45 ile 1998 sonrası en yüksek seviyede.
  • En son Aralık’ta faiz indiren Merkez Bankası, 2022’nin ilk faiz indirimini Ağustos’ta gerçekleştirdi. Eylül’de de 100 baz puanlık indirimin ardından Ekim’de 150 baz puanlık indirimle faiz %10,50’ye çekildi.

Türkiye ekonomisi en iyi büyümeyi gösteren ülkeler arasında

Yılın ilk çeyreğinde %7,5, ikinci çeyreğinde ise %7,6 büyüme gösteren Türkiye, G20 ülkeleri arasından en iyi performansı gösteren ikinci ülke oldu.

Veriler yavaşlamaya işaret ediyor

İmalat ve sanayi üretiminde son aylarda düşüş yaşanıyor. Merkez Bankası dünkü toplantı metninde ekonomik faaliyetlerde yavaşlama olduğunu belirtti ve şu ifadelere yer verdi:

Yazar: Necdet Erginsoy