Banka kazanç raporları, ÜFE, Draghi’nin tehdidi, Celsisus’un iflası – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith 

JPMorgan (NYSE:JPM) ikinci çeyrek kazanç sezonunu başlatırken ÜFE verileri ve işsizlik başvuruları rakamları Çarşamba günü başlayan enflasyon dramını büyütecek. Sektörün öncülerinden olan Uniqlo ve Taiwan Semiconductor beklenenden daha iyi sonuçlar paylaşmış olsa da borsalar düşüşle açılacak. Mario Draghi’nin başbakanlıktan çekilme tehdidiyle İtalya’nın borsa ve tahvillerinde düşüş yaşandı. Celsius Network ise nihayet iflas korumasına başvurdu.

İşte 14 Temmuz Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Banka raporları ile kazanç sezonu başlıyor

JPMorgan sonuçlarıyla birlikte kazanç sezonu başlıyor. Genellikle ekonominin kaderi açısından öncü olan ABD’nin en büyük bankasının yapacağı açıklamada ortaya dökülecek çok şey olacak.

Yatırımcılar, CEO Jamie Dimon’ın dünya ekonomisiyle ilgili kıyamet uyarılarının, batık krediler karşısında ayrılan yeni karşılıklara ve gerçek zararlara ne kadar yansıdığını görmek için bekliyor olacak. Bununla birlikte bankanın ticari sonuçları, aşırı volatil olan çeyrek dönemde nasıl ilerlediğine bağlı olarak suyu bulandırabilir. Analistler banka kazancının, 2,94 dolar olan geçen yıla göre %23 civarı düşmüş olmasını bekliyor.

Raporlama yapacak diğer isim Morgan Stanley (NYSE:MS) olacak.

2. ÜFE, enflasyon dramını büyütecek

Paylaşılacak ekonomi verileri, Fed’in faizleri daha da artıracağı spekülasyonlarını artırabilir – belki de azaltır.

Çarşamba günü paylaşılan rapora göre TÜFE, %9,1 ile 41 yılın zirvesini görerek piyasa katılımcılarını, ay sonundaki toplantıda faizlerde tam baz puanlık bir artırım olasılığı yönünde alarma geçirdi. Kanada Bankasının rapordan birkaç saat sonra faizleri %1 artırma kararı da bu korkuları tetikledi.

ÜFE raporu paylaşılacak ve Haziran ayında %0,8 daha artmış olması bekleniyor. Haftalık işsizlik yardımı başvuruları ise iş gücü piyasasının soğumakta olup olmadığını veya işlerini kaybedenlerin yeni işlere doğru yelken açıp açmadığını gösterecek. Her iki rapor da TSİ 15.30’da paylaşılacak.

3. Güçlü raporlara rağmen borsalar düşüşle açılacak

Salı günü şok yaratan bir enflasyon raporunun ardından daha, şaşırtıcı derecede güçlü duran borsalar bugüne düşüşle başlayacak. Bununla birlikte JPMorgan’ın kazanç raporu ve ekonomi verileri, açılış seviyesi üzerinde büyük etkiye sahip.

Dow Jones 316 puan düşerken S&P 500 %1,1 ve Nasdaq 100 %0,9 düşüş gösterdi.

Kazanç cephesinde; Uniqlo’nun sahibi Fast Retailing ve Taiwan Semiconductor’ın kazanç raporları beklentilerin üzerinde gelirken Ericsson (BS:ERICAs) hayal kırıklığı yarattı.

İlgi çekebilecek diğer hisseler arasında yayınladığı bazı içeriklere reklam yerleştirme konusunda ortaklık geliştirdiklerine dair haberlerin ardından Netflix (NASDAQ:NFLX) ve Microsoft (NASDAQ:MSFT) bulunuyor.

4. Draghi önemli bir güven oylaması ile karşı karşıya olurken İtalya’nın getirileri yükseldi

Avrupa’nın enerji krizi çığ gibi büyüyerek ekonomik ve bazı yerlerde siyasi bir krize de dönüşme yolunda.

Başbakan Mario Draghi, 5 Yıldız Hareketi (5 Stars Movement (M5S)) koalisyon hükümetinden çekildiği takdirde başbakanlıktan istifa edeceğini söyledikten sonra İtalya’nın tahvil getirileri arttı ve FTSE MIB endeksi düşüş yaşadı. Draghi’nin İtalyan siyasetinin başında olması piyasalar için sakinleştirici bir faktör olurken önce pandemi ardından Ukrayna savaşı, yüksek borç ve kronik olarak düşük büyüme problemi yaşayan bir ekonomiyi sarstı. Bunun üstüne kamu maliyesini daha da sıkılaştırmaya hazırlanan Avrupa Merkez Bankasının (ECB) faizleri daha da yükseltme tehdidi var.

M5S, Senato’da yapılacak olan hükümete güven oylamasında çekimser kalacak. Draghi, çekimserlik durumunda istifa etmekle tehdit etti. Eğer istifa ederse işte o zaman top bir kez daha eski Başkan Sergio Mattarella’nın sahasında olacak.

5. Celsius Network iflas korumasına başvurdu

Dünyanın en büyük kripto kredi platformu Celsius Network, çöken hedge fonu 3 Arrows Capital’a verdiği kredilerini geri alamayınca kaçınılmaz olana yenik düşerek iflas korumasına başvurdu.

Bu gelişme, düzenlemeye tabi olan bankaların müşterilerinin sahip olduğu mevduat sigortası gibi bir şeye sahip olmayan Celsius’un 1,7 milyon kullanıcısını, paralarını geri alma konusunda kötü bir konuma düşürüyor.

Celsius, bugüne kadar kripto alanındaki satışların en yüksek profilli zayiatı oldu. Celsius’un fiilen zaten değersiz olan kendi tokeni, spekülatif bir kısa pozisyon sıkışmasının açılmasıyla %18 düşüş yaşadı. Bununla birlikte daha köklü kripto varlıkları genel olarak pek değişmedi: Bitcoin 19.798 dolarda sakin seyrederken Ethereum %1,5 artışa 1.087 dolara ulaştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir