BDDK, Inveo Yatırım Bankası’na faaliyet izni verdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com -Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararda Inveo Yatırım Bankası AŞ’nin faaliyet iznin onaylandığını duyurdu.

Inveo Yatırım Bankası, 23 Eylül 2021 tarihinde kuruluş izni almıştı. Bankanın kurucuları arasında Inveo Yatırım Holding, Gedik Yatırım, Inveo Portföy Yönetimi, Erhan Topaç ve Onur Topaç bulunurken banka, 300 milyon TL sermaye ile kuruldu.

picdb09f46fc435699dbb2f890e6bd5c57d

Bugün ise BDDK’nın Resmi Gazete’de yayımladığı kurul kararı ile Bankacılık Kanunu ve Bankaların İzne Tabi İşlemleri ile Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmelik uyarınca, Inveo Yatırım Bankası AŞ’nin faaliyet izni verildi.

Geçen ay sermaye artırımı yapıldı

Inveo Yatırım Bankası Yönetim Kurulu, şirketin mevcut sermayesini 300 milyon TL’den 500 milyon TL’ye çıkarılmasına yönelik karar aldıktan sonra sermaye artırımı, 18 Kasım tarihinde İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından tescil edilmesinden sonra gerçekleşti.

Bankanın, 200 milyon TL tutarındaki sermaye artırımının 35 milyon TL’lik kısmı Gedik Yatırım tarafından karşılandı. Sermaye artırımı sonrasında Gedik Yatırım’ın, Inveo Yatırım Bankası A.Ş.’deki sermaye payı %22 oldu.

Sermaye artırımındaki geri kalan tutar olan 165 milyon TL ise Inveo Yatırım Holding tarafından karşılandı. Sermaye artırımının ardından Inveo Yatırım’ın, Inveo Yatırım Bankası A.Ş. sermayesindeki payı %77,999’a ulaştı.

 INVEO ve GEDIK hisselerinde son durum

Banka için faaliyet izninin bugün Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından INVEO payları, güne tavan fiyatı olan 34,48 TL’den başladı. GEDIK hissesi ise güne %4,7 yükselişle 7,8 TL’den başladıktan sonra değer artışını %8,5’e çıkardıktan sonra an itibarıyla %7 bandında değer artışıyla 8 TL’den işlem görüyor.

Yazar: Günay Caymaz