Belirsiz seçim süreci, kripto çöküşü, Disney’in sorunları – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Ron DeSantis, ABD’deki seçimlerin en büyük kazananı olarak ortaya çıktı ancak Cumhuriyetçilerin beklenen zafer dalgası gerçekleşmedi. Walt Disney , yayın hizmetleri için daha büyük kayıp ve tema parkları üzerindeki enflasyon etkileri korkusuyla piyasa öncesinde düştü. FTX’in çöküşe yaklaşması kripto dünyasını sarsarken Bitcoin son iki yılın en düşük seviyesine geriledi. ABD petrol stokları ve dünya tahıl arz-talebi ile ilgili raporlar geliyor.

İşte 9 Kasım Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. DeSantis, GOP’un Temsilciler Meclisini kazanma yolunda ilerlemesiyle yükselişe geçti; Demokratlar, Pennsylvania Senatosunda kilit koltuğu ele geçirdi

Florida Valisi Ron DeSantis, ara seçimlerin en büyük kazananı oldu ve bir numara olarak yeniden seçilmeyi garantileyerek 2024’te GOP’un başkan adaylığı için kamuoyu anketlerine girdi.

Buna karşılık Donald Trump’ın yüksek profilli desteğine sahip bazı Cumhuriyetçi adaylar – valilik adayları Don Bolduc ve Doug Mastriano dahil – nispeten zayıf kaldı.

Demokrat John Fetterman’ın Pennsylvania’daki önemli bir yarışı kazanması, GOP’un Senatonun kontrolünü yeniden ele geçirme umutlarını pamuk ipliğine bağladı ancak başka bölgelerdeki kazanımları, Temsilciler Meclisinin kontrolünü yeniden ele geçirmeye yetecek kadar büyük görünüyor.

2. Disney, yayın hizmetlerindeki kayıplardan zarar gördü

Walt Disney (NYSE:DIS) hisseleri, eğlence devinin Disney+ yayın operasyonunda beklenenden daha büyük kayıplar bildirmesinin ardından piyasa öncesinde yaklaşık %8 değer kaybetti.

Yönetim, bir önceki yıla göre iki kattan fazla artarak 1,47 milyar dolara ulaşan zararın; Hindistan Premier Ligi kriket yarışmasının haklarını kaybettikten sonra abone büyümesi yavaşlamasına rağmen operasyon büyüdükçe bundan sonra muhtemelen daralacağını söyledi.

Tema parkları ve geleneksel TV operasyonlarının beklenenden daha zayıf performans göstermesi, 1,6 milyar dolar olan faaliyet kârının tahminlerin %30 altında kalmasına neden oldu.

3. Hisse senetleri marjinal düşüşle açılacak; Meta büyük işten çıkarma dalgasını doğruladı

Disney’in yarattığı hayal kırıklığı ve Washington’da iki yıl sürecek politik felç ihtimalinin hissiyat üzerinde yarattığı baskı nedeniyle ABD hisse senetleri düşüşle açılacak.

Buna karşın Meta Platforms’tan (NASDAQ:META) destek geldi. Şirket, Metaverse olarak adlandırılan uzun vadeli yatırımlara para harcadığı bir döneme sünger çekerken yaklaşık 11.000 (toplam iş gücünün %13’ü) personeli işten çıkaracağını doğruladı.

Dow Jones 89 puan düşerken S&P 500 %0,1 azaldı ve Nasdaq 100 herhangi bir değişiklik yaşamadı. Meta hisseleri %3,8 artış gösterdi.

Ekonomik takvim mortgage başvuruları ve mortgage oranları için haftalık güncellemelerini içerirken Fed’den John Williams ve Tom Barkin konuşma yapacak.

Kazanç sezonu DR Horton (NYSE:DHI) ve Wynn Resorts Wynn Resorts (NASDAQ:WYNN) ile vites düşürüyor.

4. Binance anlaşması FTT’nin düşüşünü durduramayınca Bitcoin son iki yılın en düşük seviyesini gördü

Bitcoin; FTX’in neredeyse çöküşüyle tetiklenen son güven krizinin ardından iki yıldan uzun bir süredir gördüğü en düşük seviyeye geriledi.

Büyük bir mevduat sahibinin, FTX’i müşterilerin para çekme işlemlerini askıya almaya zorlamasının ardından dünyanın en büyük kripto platformu olan Binance, Salı günü FTX’in ABD dışındaki operasyonlarını satın almayı kabul etmişti.

FTX’in yerel token’i FTX yine de çöktü. Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun, anlaşmanın yalnızca durum tespiti sonucunda hoş olmayan sürprizlerle karşılaşılmaması halinde devam edeceği yönündeki mesajının yerini bulmasının ardından, FTX token’i yaklaşık %80 değer kaybetti.

5. Petrol, zayıf Çin verileri ve ABD borsalarındaki artış üzerine düştü

Ham petrol fiyatları, Çin enflasyon verilerinin yine düşüş yönlü sürpriz yaparak dünyanın en büyük petrol ithalatçısının ekonomik zayıflığını vurgulamasının ardından bir haftanın en düşük seviyesine geriledi. Tüketici fiyatları sadece %0,1 artarken üretici fiyatları yaklaşık iki yıldır ilk kez yıllık bazda düştü.

WTI %0,9 düşüşle 88,11 dolarda, Brent ise %0,8 düşüşle 94,57 dolarda seyretti.

Hissiyat, Amerikan Petrol Enstitüsünün geçen hafta ham petrol stoklarında 5,6 milyon varil ile sürpriz bir artış olduğunu bildirmesinden de etkilendi. ABD hükümeti haftalık resmi verilerini TSİ 18.30’da açıklayacakken Tarım Bakanlığı da dünya tarım piyasalarına ilişkin aylık anketini paylaşacak.