Biden-Xi toplantısı, FTX’in çöküşü, Waller’ın uyarısı – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Devlet Başkanları Joe Biden ve Xi Jinping, Endonezya’nın Bali kentinde düzenlenen G20’nin oturum aralarında bir araya geldi. FTX’in çöküşü kripto alanında şok dalgaları yaratmaya devam ediyor ancak Binance’nin bir kurtarma planı var. Nevada’daki kıl payı bir galibiyet, Demokratların Senatonun kontrolünü elinde tutmasını sağlayarak Biden’in görev süresinin son iki yılında Kongrenin bölünme olasılığını ortaya çıkardı. Fed Başkanı Christopher Waller’ın, geçen hafta piyasada yaşanan coşkuyu söndürmesinin ardından hisse senetleri açılışta düşmeye hazırlanıyor. OPEC+ bloğunda üretimin artırılacağı yönündeki iddiaların ortasında petrol düşüş yaşadı.

İşte 14 Kasım Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Biden ve Xi bir araya geldi

ABD Başkanı Joe Biden, Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının gölgesinde kalan G20 zirve toplantısı çerçevesinde ilk kez bir araya geldi.

Toplantı, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin yaz aylarında Tayvan’a yaptığı ziyaretin ardından Pekin’in iletişimi fiilen dondurduğundan bu yana dünyanın en önemli iki ekonomisi arasında bir yakınlaşma anlamına geliyor.

İki liderin herhangi bir somut anlaşma açıklaması beklenmiyor ancak toplantı onlara, ABD yarı iletkenlerinin Çinli şirketlere satışına getirilen ve Tayvan ve Çin’deki teknoloji şirketleri üzerinde büyük etkisi olan son kısıtlamalar gibi önemli konuları tartışma fırsatı veriyor.

AP’nin Endonezyalı üç kaynağa dayandırdığı haberine göre G20’ye katılamayan Vladimir Putin’in yerine vekâlet eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, kalp rahatsızlığı şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Lavrov’un sözcüsü haberi “birinci sınıf sahte haber” olarak nitelendirerek reddetti.

2. Capitol Hill’de tıkanıklık mı var?

Biden, Bali’deki G20’ye Demokrat Parti’nin ara seçimlerde Senatoyu elinde tutmaya devam ettiği bilgisinden güç alarak geldi. Bu durum hafta sonu Nevada’da Catherine Cortez Masto’nun kıl payı zaferiyle teyit edildi.

Cumhuriyetçiler (GOP) de geçen haftaki oylamaların hemen ardından muhtemel göründüğü üzere Temsilciler Meclisinin kontrolünü yeniden ele geçirdiklerini henüz teyit edemedi. AP’nin son sayımına göre 211 sandalyeye sahip olan GOP’un, küçük bir çoğunluk kazanması muhtemel görünse de Donald Trump ve mirası konusunda içinde yaşadığı bölünmelerin, mecliste herhangi bir çoğunluk statüsünü kararlı bir şekilde kullanmasına izin vermesi pek olası durmuyor.

3. Waller’ın uyarısının ardından hisse senetleri düşüşe geçti; Brainard’ın konuşması bekleniyor

Fed Başkanı Christopher Waller’ın, hafta sonu Ekim ayına ait tüketici enflasyonu rakamlarına verilen piyasa tepkisinin aşırı olduğu uyarısında bulunmasının ardından ABD borsaları haftayı düşüşle açmaya hazırlanıyor.

Fed’in daha şahin seslerinden biri olan Waller, Avustralya’daki bir konferansta Fed’in bundan sonra faiz artırımı temposunu muhtemelen yavaşlatacağını söyledi ancak piyasaların sıkılaştırma hızından ziyade döngünün “bitiş noktasına” odaklanması gerektiği konusunda uyardı.

Waller, “Enflasyonu düşürene kadar bu bitiş noktası hâlâ çok uzakta.” dedi.

Bu arada Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard gün içinde konuşacak.

Dow Jones 85 puan düşerken S&P 500 %0,5 ve Nasdaq 100 %0,7 değer kaybetti.

İlgi çekebilecek hisse senetleri arasında Cuma günü büyük maliyet kesintilerini duyurup işten çıkarmalara işaret eden bir raporun ardından Walt Disney (NYSE:DIS) yer alıyor. Disney’in yeni Black Panther filmi hafta sonu gişede güçlü bir çıkış yaptı.

4. FTX’in çöküşü yankılanıyor; CZ’nin bir planı var

Kripto para borsası FTX’in çöküşü, dijital para alanında şok dalgaları yaratmaya devam ederken Coinbase (NASDAQ:COIN) ve Robinhood (NASDAQ:HOOD) da ilgi çekebilir.

FTX’in 470 milyon dolarlık Robinhood hissesi, enkazdan kurtarılması muhtemel birkaç likit varlıktan biri ve bu, FTX’in Cuma günkü iflas başvurusunda yer alan 130 kişilik iştirak listesinde bulunmayan bir şirkete girmeyi başardı.

Birçok kişi tarafından kripto borsalarının tartışmasız lideri olarak görülen ancak düzenleyicilerle uzun bir geçmişi olan Binance, “endüstri kurtarma fonu” başlatacağını söyledi. Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), fikirlerini TSİ 16.30’da bir Twitter akışında paylaşacak.

FTX’in çöküşü, kripto alanında büyük ölçekli para çekme işlemlerine yol açtı ve Tether, yaklaşık 3 milyar dolarlık itfa talepleriyle karşı karşıya kaldı. Ether’in ödenmemiş arzı ise son iki hafta içinde yaklaşık %7 oranında düştü. Crypto.com, para çekme taleplerini işleme koymakta zorlandığını bir kez daha yalanladı.

5. OPEC’in üretimde düzenleme yaptığı haberleri üzerine ham petrol düşüş yaşarken OPEC’in aylık raporu açıklandı

Ham petrol fiyatları, Çin’in emlak sektörünü yeniden canlandırmaya yönelik son girişimlerinden etkilenmeyerek OPEC’in, önümüzdeki ay kotalarını yeniden gözden geçirebileceği ve daha fazla petrol üretebilenlerin bunu yapmasına izin verebileceği yönündeki haberlerin ortasında düşüşe geçti. Özellikle Irak’ın daha yüksek bir kota için baskı yaptığı bildiriliyor.

Bunun bloğun diğer üyelerine ait daha düşük kotalarla telafi edilip edilmeyeceği belli değil. S&P Global Platts tarafından yapılan aylık bir anket; geçen ay Irak, Kazakistan ve Rusya’dan gelen daha yüksek üretimin, OPEC ve müttefiklerinin gerçekte ürettikleri ve üretmek istediklerini söyledikleri arasındaki makası daralttığını gösterdi. OPEC’in gün içinde sektöre ilişkin aylık raporunu da yayımlaması bekleniyor.

WTI vadeli işlemleri %1,1 düşüşle 87,97 dolardan ve Brent vadeli işlemleri %0,9 azalarak 95,09 dolardan işlem gördü.