Binance, FTX anlaşmasından vazgeçti: BTC, 16.000 doların altını test etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Binance CEO’su FTX’i kurtarma planı dahilinde borsayı satın alma konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledikten kısa bir süre sonra bu anlaşmadan vazgeçtiklerini duyurdu.

Binance tarafından yapılan açıklamada satın alım anlaşmasından vazgeçmelerine gerekçe olarak düzenleyici baskısı ve şirketin finansal durumunu gösterdi. Açıklamada FTX’in finansal rakamlarının incelendiği ve yapılan değerlendirmeye göre bağlayıcı olmayan anlaşmayı devam ettirmeme kararı alındığı bildirildi.

Binance’in geri adım atması sonrası kripto piyasalarında kriz devam ediyor

FTX, likidite sıkışıklığı nedeniyle çekim işlemlerini durduktan sonra binlerce yatırımcı, borsadaki fonların ne olacağı konusunda endişelenmeye devam ediyor.

Binance, FTX’i satın alsaydı platforma likidite ekleyerek bu sorunun üstesinden gelecek ve piyasanın rahatlamasını sağlayacaktı. Ancak Binance yetkilileri, detaylı inceleme sonrası Binance’in FTX’i kurtarma konusunda yeterli olamayacağı kanısına vardı.

Bitcoin son 2 senenin en düşük seviyesine geriledi

Yapılan açıklamanın ardından kripto paralarda düşüş devam etti. En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC), son 2 yılın en düşük seviyesine gerileyerek 15.588 dolara kadar düştü. Dünkü işlemlerde %15’e yakın düşüş gören Bitcoin, yeni güne girildiğinde %5 toparlanmanın ardından 16.760 dolar seviyesinde işlem görüyor. Bitcoin’de kayıp haftalık bazda %20’ye ulaştı. 

Kripto para piyasaları, 2022 yılının yeni dip seviyelerini keşfetmeye devam ederken toplam piyasa değeri, dün 800 milyar doların altına kadar sarktı. 

FTX ile ilgili son durum belirsizliğini korurken henüz gündemde bir kurtarma planının bulunmaması, yatırımcıları daha da tedirgin ediyor. Bunun yanında düzenleyiciler, sektördeki sert düşüşe bağlı olarak kripto şirketlerinin yatırımcılara zarar verdiği görüşüyle soruşturmalarına başladı. Bu da kripto piyasası için ek bir olumsuzluk olarak yorumlanıyor. 

Yazar: Günay Caymaz