Binance, güncellemenin ilk aşamasında bazı ağlardaki ETH İşlemlerini durduracak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, Ethereum ağındaki Merge güncellemesinin ilk aşaması olan Bellatrix öncesi sık kullanılan Ethereum katman-2 ağlarında ETH ve Wrapped ETH varlıkları için yatırma ve çekim işlemlerini askıya aldığını duyurdu. 

Binance, Ethereum katman-2 çözümleri olan Arbitrum ve Optimism ağlarındaki ETH işlemlerini ve Ronin yan zincirindeki Wrapped ETH işlemlerini güncelleme sona erene kadar askıya alacak. Yapılan duyuruya göre bugün Türkiye saatiyle 17.00’de askıya alınacak işlemlerin, güncelleme sonrası ağların kararlı çalıştığı tespit edildikten sonra normale dönmesi bekleniyor.

Merge güncellemesinin ilk aşaması: Bellatrix

Ethereum ağının iş ispatından hisse ispatına geçişi için uygulanacak olan Merge güncellemesi, bugün Bellatrix yükseltmesiyle başlıyor ve işlemlerin 10 Eylül’e kadar sürmesi planlanıyor. Bugün öğleden sonra yayına alınması beklenen yükseltme, madenciliğin sonlandırılması için yapılacak. Öyle ki Ethereum ağı madencilik zorluğu artık madencilerin faaliyet gösteremeyeceği bir seviyeye yükseltilecek.

Bu yükseltme gerçekleştiğinde Ethereum ana ağı, hisse ispatı konsensüs katmanıyla birleşmesi için zemin oluşturulmuş olacak. Geliştiriciler, bu etkinliğin 15 – 16 Eylül tarihleri arasında gerçekleşmesin bekliyor.

Kripto borsaları, ETH PoW tokenleri hakkında nasıl bir politika izleyecek?

Ethereum geliştirici arasında en az bir grubun Merge güncellemesi öncesi, şu anki Ethereum Blockchain’i için iş ispatı çatalı oluşturmak için mücadele ediyor. Böyle bir çatallanma gerçekleşirse yeni ağda oluşturulan ETH PoW tokeni, ETH sahiplerine airdrop yoluyla dağıtılacak. 

Binance, çatallanma yoluyla oluşacak yeni tokenlerin airdrop yoluyla tahsisi için seçili ağlardaki ETH ve Wrapped ETH tokenleri için yatırma ve çekim işlemlerini askıya aldı. Ancak bu durumun Ethereum ana ağındaki varlık ticaretini etkileyemeceği bildirildi.

Diğer büyük bir borsa olan Coinbase (COIN), daha önce güncelleme öncesi ETH ve ERC-20 tabanlı tokenlerin yatırma ve çekim işlemlerini askıya alacağını duyurmuştu. Borsa, ağın çatallanması sonrası çıkacak yeni bir token için standart listeleme prosedürünü uygulayacağını söyledi.

Kraken borsası da işlemleri durduracak, ancak ETH PoW ticaretini desteklemeyeceğini duyuran borsa, yine de platformda ETH bulunduranlara yeni tokenlerin yatırılacağını söyledi.

Poloniex borsası ise tüm yeni hard fork tokenlerini destekleyeceğini duyurdu.

Yazar: Günay Caymaz