Binance.US, kripto kredi şirketi Voyager Digital’i satın alacağını duyurdu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Binance.US tarafından yapılan basın açıklamasında şirket, iflas eden kripto kredi şirketi Voyager Digital’i 1,022 milyar dolara satın almayı planladığını duyurdu.

Binance’in ABD iştiraki tarafından iletilen teklif, Voyager’ın kripto para portföyü değerinin gelecekteki değerinin yanında 20 milyon dolarlık ilave bir miktar içeriyor. Şirket, ayrıca yapılan araştırmaların ardından Voyager’ın varlıkları için en iyi teklifin verildiği bildirdi. 

Yapılan açıklamada Voyager için yapılacak ödemenin şirketin alacaklarına dağıtılacağı ifade edildi. Binance’in teklifinin mahkeme onaylı ödemelerin gerçekleşmesini ve platformun ödeme kabiliyetine göre müşterilerine kripto para şeklinde ödeme yapılmasını amaçlıyor.

FTX, daha önce Voyager Digital için 1.4 milyar dolar teklif etti

FTX, ani şekilde iflas etmeden önce Binance’in de bulunduğu açık artırmada Voyager Digital varlıkları için 1,4 milyar dolarlık en iyi teklifi vermişti. Bu anlaşmaya göre öncelikli alacaklılara tam ödeme yapılacak ve teminatsız alacaklılar ise varlıklarının %72’sini alabileceklerdi. Ancak FTX ve iştiraki Alameda’nın çökmesi sonrası bu anlaşmada gerçekleşmedi.

FTX’in Voyager Digital’i satın alma girişiminde süreç, mahkemenin anlaşmayı alacaklıların onay vermesi koşuluna bağlamasıyla uzadı ve bu geçen sürede FTX, satın alma kabiliyetini kaybetmiş oldu.

Şimdi ise Binance, ilk açık artırmada FTX’e kaptırdığı Voyager varlıklarını almak için ciddi bir adım attı ve İflas Mahkemesi, 5 Ocak 2023 tarihinde Binance’in teklifini değerlendirecek. Bu olası satış anlaşması da alacaklıların onayına tabi olacak. Tüm onayların alınmasının ardından İflas Mahkemesi Voyager Digital satışını kabul ederse satış sözleşmesinin Nisan ayında imzalanması öngörülüyor.

Yazar: Günay Caymaz