BIST 100 haftayı pozitif ivmeyle kapattı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100, haftanın son iş gününde gün boyu değer artışı kaydederek 5.000 puan bandına kadar yükseldi. 

BIST 100 endeksi, dünkü pozitif kapanış sonrası yeni güne de artıda başladı. Kapanışa doğru %3’e yakın yükselişle 4.990 puan bandına kadar ulaşan endeks, böylece haftalık kayıplarını telafi eden bir görünüme sahip.

Borsa İstanbul’da son saate girildiğinde hizmetler, %3 ile ortalamanın üzerinde değer artışı kaydetti. Sınai %2,5 ve finansallar %1,6 yükselişe sahipti. 

Sektörel bazda bakıldığında bugün inşaat %5’e varan yükselişle ilk sırada yer aldı. Ardından gayrimenkul, ulaştırma ve kimyasal, petrol ve plastik endeksi %4 bandında yükselişe sahipti. 

Kapanışa yaklaşırken satıcılı devam eden tek sektör %1’e yakın düşüşle sigorta oldu. Bankalar, bugün ortalama %2 değer kazandı. Holdingler ise %1,75 yükselişe sahipti.

BIST 100 endeksindeki hisseler arasında BRYAT, EGEENSMRTG ve SASA tavan fiyatına ulaşarak en çok kazandıran hisseler oldu. SASA hissesi, şirketin 589 milyon euro’luk kredi başvurusunun onaylandığını duyurmasının ardından pozitif ivmesini artırdı. 

Bugün kısıtlı düşüşler görülen BIST 100’de en çok kaybettiren hisseler %1,5 – 2 bandında gerileyen NTHOL, GUBRF ve ADESE oldu. 

Borsa İstanbul dünkü işlemlerin ardından bugün de pozitif ivmesini korurken Avrupa endeksleri de bugün hafif alıcılı yatay hareket etti. Diğer yandan Asya borsaları haftayı pozitif ivmede kapattı. ABD endeksleri ise dünkü pozitif kapanışın ardından haftanın son iş gününe ekside başladı. Nasdaq %0,39, S&P 500 %0,24 ve Dow Jones %0,28 düşüşe sahip.

Yazar: Günay Caymaz