BIST 100 rekor tazelemeye devam ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, haftaya alıcılı başladıktan sonra gün boyu pozitif ivmesine devam etti. 

Son saatte girildiğinde BIST 100, günlük %4 bandında yükselişle 5.218 puana ulaşarak zirve rekorunu yeniledi. Sabah seansındaki hızlı yükselişin ardından öğleden sonra kısa bir süre 5.200 seviyesinde dirençle karşılaşan BIST 100, 5.180 puanda yeniden destek bulduktan sonra yukarı hareketine devam etti. 

Borsa İstanbul’un ana sektörleri finansal, sınai ve hizmet, bugün %3,5 – 4 bandında yükselişe sahip. Sektörel bazda bakıldığında bugün en çok talep gören alt sektörler ise %10’a yakın yükselen telekomünikasyon, %6 bandında artan bankalar ve spor ile %5,5 değer artışı gören petrol, kimyasal ve plastik oldu. 

Kapanışa doğru ekside devam eden sektör bulunmazken turizm ve bilgi teknolojileri, ortalama %1 – 1,5 oranında değer artışıyla en az talep gören sektörler oldu. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında bugün en çok kazandıran ilk 5 hisse; KOZAL, TTKOM, :HALKB, TCELL  ve SASA oldu. An itibarıyla ODASIZMDC, TRGYO ise kısıtlı düşüşlerle bugün piyasa yükselişine katılmayan hisseler oldu. 

Borsa İstanbul genelinde ise kapanışa yaklaşırken 15 hissenin tavan fiyatından işlem gördüğü kaydedildi. Bugün piyasanın tersine hareket eden EMNISDOKTAIDEASMRGYO ve BASCM, en çok kaybettiren hisseler oldu. 

Yurt dışı piyasaları yarın açıklanacak ABD enflasyon oranları ve ardından Fed’in faiz kararına kilitlenmiş durumda. Asya endeksleri, günü ekside kapattı. Avrupa borsaları, kapanışa doğru satıcılı seyrine devam ediyordu. ABD endeksleri ise güne hafif alıcılı yatay başladı. Nasdaq, açılışta yatay kalırken S&P 500 %0,13 ve Dow Jones %0,33 yükselişe sahipti.

Yazar: Günay Caymaz