BIST 100 ve sanayi endeksi rekor tazeledi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Cuma günü küresel piyasalardaki yükselişe katılmayan BIST 100 endeksi bugün %2,3 yükselerek 4.564 puanla yeni zirveyi gördü. Endeks 8 haftalık ralli sonrası Eylül’de yaşadığı düşüşün ardından son 6 haftanın 5’ini yükselişle tamamladı.

Sanayi endeksi zirvede

Borsa İstanbul’da işlem gören endekslerden bugün elektrik ve teknoloji endeksleri yükselişe öncülük ederken borsanın en önemli endekslerinden olan sanayi ise rekor tazeledi. TL bazında 7.537 puanla tarihi yüksek seviyeye çıkan endeks dolar bazında 495 seviyesine çıkarak Mayıs 2013 sonrası zirveyi gördü. Endeks Kasım 2021 itibarıyla 12 aylık fiyatlamada sadece Haziran ayını düşüşle kapattı ve bir yıllık kazancı %150’yi aştı.

Borsanın lokomotifi olan bankalarda Cuma günkü düşüşün ardından 3.850 puan seviyesi korunuyor.

Bugün borsada ulaştırma ve spor endeksleri düşüş yaşayarak negatif ayrışıyor.

Küresel risk iştahı yerinde

ABD’de iyi gelen istihdam verisinin ardından enflasyonun da gerilemesi piyasalarda Fed’in bundan sonraki aylarda yavaş hareket edeceği ve faiz oranlarını da düşüreceği beklentisini güçlendirdi. Dolarda gerileme yaşanırken borsalarda yükseliş hızlandı ve risk iştahı da arttı. Perşembe ve Cuma günkü atağa göre bugün alımlar daha sınırlı olsa da BIST tarafındaki iyimserlik öne çıkıyor.

Yazar: Necdet Erginsoy