BIST şirketlerinden güncel gelişmeler: THY, Sun Tekstil, Ulusoy Un

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Türk Hava Yolları (THYAO), %50 oranında iştiraki olan şirketin hisselerinin tamamını aldı. Sun Tekstil, H&M’den sipariş aldığını duyurdu. Ulusoy Un, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı kapsamında 3. Parti un sevkiyatını gerçekleştirdi.

THY, iştirakine ait payların tamamına sahip oldu

Türk Hava Yolları tarafından bugün yapılan açıklamada kabin içi alan ve ürünlerinin üretimini gerçekleştiren iştiraklerin birleştirilmesi kararı kapsamında şirketin direkt ve dolaylı olarak %50 pay sahibi olduğu iştiraki Uçak Koltuk Üretimi San. ve Tic. A.Ş’de Kibar Holding A.Ş’ye ait olan %50 oranındaki paylarının tamamının satın alınması konusunda ön şartların tamamlandığı ve hisse devir işlemlerinin bugün tamamlandığı duyuruldu.

Bu gelişmenin yanında THY, bugün Kasım ayına dair yolcu verilerini de paylaştı. Buna göre THY, geçen ayki yolcu sayısını 5,8 milyon olarak bildirdi. Buna göre şirketin 2019 Kasım döneminde ulaşılan 5,7 milyon yolcu sayısını aştığı görüldü. Kasım ayındaki yolcu doluluk oranının %83,1 olarak gerçekleştiği bildirildi. 

Yılbaşından bu yana ulaşılan trafik sonuçlarına göre 2022 yılında taşınan yolcu sayısının 66,3 milyon kişi olduğu duyuruldu. 2019 yılının aynı döneminde ise bu sayı 68,8 milyon olarak aktarıldı. Yolcu doluluk oranı ise yılbaşından bu yana %80,5 oranında devam ediyor. THY, 2022 Kasım ayı sonu itibarıyla filosundaki uçak sayısını 393 adet olarak bildirdi.

Sun tekstil, H&M siparişini duyurdu

Sun Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. tasarımını şirketin gerçekleştirdiği örme hazır giyim ürünleri için, 83 ülkede tescilli markası ve 77 ülkede 4.664 mağazası bulunan İsveç merkezli H&M’den (Hennes & Mauritz) Mayıs 2023 tarihine kadar gerçekleştirilmesi hedeflenen yaklaşık olarak 6.400.000 euro tutarında sipariş planlaması yapıldığını ve bugün itibarıyla 495.618 euro tutarında siparişin alındığını duyurdu. 

Şirket açıklamasının devamında halka arz izahnamesinde belirtiği üzere sektör ve şirket faaliyet esaslarına uygun olarak, müşteriler ile yazılı sözleşmelerin bulunmadığını, hazır giyim sektöründe uluslararası alanda faaliyet gösteren ve tanınmış moda topluluklarına dahil şirketler ile ticari ilişkiler çerçevesinde, siparişler üzerinden üretim ve satış yapıldığını aktardı. 

Sun Tekstil, 2023 yılında H&M ile iş birliğinin, diğer müşterilerle olduğu gibi parça sipariş bazlı olarak ilerleyeceğini ve bu iş birliğinden yıllık ortalama 25 milyon euro ciro hedeflendiklerini ifade etti.

Ulusoy Un, BM Dünya Gıda Programı kapsamında 3. sevkiyatını gerçekleştirdi

Ulusoy Un tarafından yapılan açıklamada 26.08.2022 tarihinde açıklanan Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) ile yapılan anlaşma çerçevesinde şirketin üçüncü iş emri kapsamında 8.386.960 dolar tutarında un sevkiyatının tamamlandığı bilgisi verildi.

BIST 100 bugün de satıcılı hareket etmeye devam ediyor. Endeks an itibarıyla %1,85 düşüşle 4.740 puanda bulunuyor. THYAO, %1’e yakın düşüşle 133,6 TL’de, SUNTK, %5,63 düşüşle 59,45 TL ve ULUUN, %4,5 düşüşle 34,94 TL’den işlem görüyor

Yazar: Günay Caymaz