BIST şirketlerinden güncel haberler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TUPRS)

Tüpraş, Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş.’nin sahibi olduğu iş ortaklığı Opet Petrolcülük A.Ş.’ye ait 2.505.007 TL nominal değerli ve Opet sermayesinin %1,67’sine denk gelen payların toplam 179.600.000 TL peşin bedel karşılığında satın alınmasına karar verdi.

ERSU Meyve ve Gıda Sanayi A.Ş. (ERSU)

Ersu Gıda, 180.000.000 TL sermaye artırımı işlemlerine ilişkin bildirim kayıtlı sermaye tavanı içinde 36.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle, %200 oranında 72.000.000 TL artırılarak 108.000.000 TL’ye çıkartılması kapsamında, İzahnamenin onaylanması talebi ile 08.06.2022 tarihi itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuruda bulunmuştu.

Şirket, bu süreçte Türkiye de oluşan hiper enflasyon, dövizde TL’ye karşı oluşan devalüasyon ve KDV iadelerinde görülen olağanüstü gecikmelerin şirketin işletme sermayesini erittiğini ve rekabet olanaklarını kısıtladığı ifade etti. Bu gecikmeden dolayı sermaye artışından beklenen hammadde alımlarında meyve sezonunun kaçırılması, sipariş edilecek son teknoloji makine ve ekipmanlarının opsiyonlarının dolması gibi ana unsurlar olmak üzere ticaret hayatının dinamizmini ve rantabilitesini yakalayamama risklerinin oluştuğu aktarıldı.

Ersu Gıda, bu gelişmeleri gerekçe göstererek bedelli sermaye artışı başvurusunun geri çekilmesine karar verdi.

İşbir Sentetik Dokuma Sanayi A.Ş. (ISSEN)

İşbir Sentetik, Ar-Ge çalışmaları sonucunda ürün çeşitliliğini arttırmak için polimer kompozit malzemelerin üretiminde kullanılmak üzere, yıllık 7.800 ton üretim kapasitesine sahip çok katlı kompozit teknik film hattı yatırımı yapma kararı aldı. 

Üretici firmaya 1.500.000 euro bedel ile sipariş verildi. Şirket, sipariş avansı olarak 08.12.2022 tarihinde sipariş bedelinin % 30’u oranında 450.000 euro ödeme yaptığını duyurdu. Yatırımın 2023 yılının 3.çeyreği sonunda devreye alınması planlanmakta.

MMC Sanayi ve Ticari Yatırımlar A.Ş. (MMCAS)

MMC Sanayi, şirket aleyhine, Ercan GÜZEL tarafından başlatılan ilamsız icra takibine itiraz edildiğini ve ilgili İcra Müdürlüğü tarafından takibin durdurulmasına karar verildiğini duyurdu. 

ATP Ticari Bilgisayar Ağı ve Elektrik Güç Kaynakları Üretim Pazarlama ve Ticaret A.Ş. (ATATP)

ATP ile OD Etüd ve Müşavirlik arasında Türkiye ve yurt dışındaki kurumların kişisel verilerin korunması alanında sağladıkları uyumluluk seviyesini tüketici/kullanıcılara gösterebilmek amacıyla “Lex Progress” adı altında bulut yazılım platformunun geliştirilmesi için iyi niyet protokolü imzalandı.

Ard Grup Bilişim Teknolojileri A.Ş. (ARDYZ)

ARD Grup, kamu kurumuna ait güvenlik projesi kapsamında bilişim sektöründe faaliyet gösteren özel bir firma ile “Bilişim Alt Yapısı Malzemelerinin” satışı için 102.560.000 TL (KDV hariç) bedel ile sözleşme imzaladı.

Turkcell (TCELL)

Turkcell %100 bağlı ortaklığı Beltel Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş. tarafından sermayesinin %80’ine sahip olunan Belarus’ta kurulu CJSC Belarusian Telecommunications Network’ün Belarus Cumhuriyeti’ne ait olan %20 hissesinin satın alınmasına ilişkin sözleşme imzaladı. Şirket, CJSC BeST’in %20 hissesini Belarus Cumhuriyeti Devlet Varlık Komitesi’nden 1.165,66 dolar peşin ödeme karşılığında satın aldı.

 

Kimteks Poliuretan Sanayi ve Ticaret AS (KMPUR)

Kimpur, Gebze’deki fabrika binasına kurduğu güneş enerjisi santralini devreye aldı. Kimpur, bu sayede üretim için gereken enerjinin yaklaşık yüzde 20’sini temiz enerjiden elde edileceğini duyurdu.

MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. (MPARK)

MLP Sağlık, 08.12.2022 tarihinde Borsa İstanbul’da pay başına 74,90 TL – 76,70 TL (ağırlıklı ortalama 75,74 TL) fiyat aralığından toplam 15.000 TL nominal değerli MPARK (MPARK) payları geri aldı. Bu işlemlerle birlikte, 08.12.2022 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 6.790.000 TL olup, bu payların sermayeye oranı %3,2638’e ulaştı.

Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. (HURGZ)

Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle Hürriyet (HURGZ) Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. (HURGZ) payında 09/12/2022 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut “Açığa Satış Yasağına” ilave olarak “Kredili İşlem Yasağı” ve “Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması” tedbirleri uygulanacak.

VBTS kapsamına alınan hisseler

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BARMA, BIOEN, GERELINTEM, KLGYOKZBGY, MOBTL ve TUCLK payları 09/12/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 06/01/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

RHEAG payları 09/12/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 06/01/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek. Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsamaktadır. 

İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Yazar: Günay Caymaz