BIST şirketlerinden güncel haberler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Girişim Elektrik Taahhüt Ticaret ve Sanayi A.Ş. (GESAN)

Girişim Elektrik, Turkcell (TCELL) İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin Yozgat, Yerköy, Şanlıurfa, Viranşehir ve Van, ipekyolu’nda bulunan arazilerine, Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’nin 5.1.h maddesi kapsamında Öztüketim Arazi Güneş Enerjisi Santralleri yapılması hususunda Turkcell ile anlaşmaya vardı. Projelerin bedeli toplam 17.910.529,34 dolar olarak açıklandı.

Emlak Konut (EKGYO)

Emlak Konut tarafından ihale edilen Muğla Bodrum Ortakent Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı ihalesinde en uygun teklifi veren Cevahir Taahhüt İnş. ve Tic. A.Ş. ve HB Grup İnş. Ticaret Ltd. Şti. İş Ortaklığı, sözleşmeyi imzalamayacağını yazılı olarak bildirdi.

Emlak Konut ihale yönetmeliği hükümleri çerçevesinde adı geçen ortaklığa ait geçici teminatının irad kaydedilmesine, en uygun birinci teklif ile ikinci teklif arasında şirketin menfaatini önemli oranda etkileyecek fark bulunduğundan, ileriki tarihlerde yeniden ihale edilmek üzere ihalenin iptal edilmesine karar verdi.

Bunun yanında Emlak Konut, 460.000.000 TL tutarında kredi kullandığını duyurdu.

Rhea Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. (RHEAG)

Mustafa Mümtaz ÖZKAYA, Rhea Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin 41.550.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin %5,42’sine karşılık gelen 2.250.000 TL nominal değerli payları 09.12.2022 tarihinde satın aldı.

Pegasus (PGSUS)

Pegasus Hava Yollar’nın misafir sayısı Kasım 2022’de geçen yılın aynı ayına göre %12 artışla 2,2 milyona yükseldi. Yolcu doluluk oranı, Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre 6,6 puan artışla %87,4 oldu.

Ocak – Kasım döneminde ise misafir sayısı, 2021 yılının aynı dönemine göre %34 artarak 24.72 milyon oldu.

Vbt Yazılım (VBTYZ)

VBT Yazılım, Sosyal Güvenlik Kurumu’nca düzenlenen “IBM Kurumsal Sunucu Yazılımlarının Güncelleme ve Bakım DestekTemini ” ihalesini 56,9 milyonTL bedel ile kazandı. Şirket, 10 günlük itiraz süresinin sonunda herhangi bir itiraz bulunmaması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalayacak.

Mia Teknoloji (MIATK)

MİA Teknoloji bağlı ortaklığı Tripy Mobility Teknoloji A.Ş. tarafından elektrikli araçlar için şarj teknolojileri kurulması ve işletilmesi amacıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na Şarj Ağı İşletmeci Lisansı için başvurusu yaptı.

Şirket, aynı zamanda Sürdürülebilir, Akıllı ve Çevreci Şehir Modeli Sistemleri kapsamında teknoloji ve ar-ge yatırımları gerçekleştirerek Elektromobilite sektörü ile entegre projelerin üretilmesi, diğer hizmet sağlayıcılar ile ortak hizmet imkanı sunulması, tüm sektörün kullanabileceği ortak bir rezervasyon platformu oluşturulmasını amaçlıyor.

Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik (KONTR)

Kontrolmatik’in %95 bağlı ortaklığı Progresiva Enerji Yatırımları Ticaret A.Ş. tarafından; %100 bağlı ortaklık şeklinde 2.400.000,00 TL sermayeli, yurt içi ve yurt dışında enerji ticareti yapma, enerji depolama tesisleri kurmak ve işletmek, ilgili tesislerin veya elektrik üretim santrallerinin kurulması, kurulan santrallerin işletilmesi, kiralanması, elektrik enerjisinin ticareti, elektrik piyasasına ilişkin ilgili mevzuata uygun olarak elektrik enerjisi veya kapasitesi ticareti yapmak ile ilgili mevzuat çerçevesinde toptan satış, perakende satış ile ithalat ve ihracat faaliyetlerinde bulunmak üzere Prolectric Enerji Üretim A.Ş. ünvanlı şirketin kuruluşunu tamamladı.

Yeo Teknoloji Enerji ve Endustri (YEOTK)

YEO Teknoloji, %50 oranında hissesine sahip olduğu Marinergy Yenilenebilir Enerji İnşaat ve Ticaret A.Ş.’nin kalan %50 hissesini 09.12.2022 tarihinde imzalanan hisse devir sözleşmesi ile devraldı.

Migros Ticaret A.Ş. (MGROS)

Migros bağlı ortaklığı konumundaki Dijital Platform’da sahip olduğu Dijital Platform’un ödenmiş sermayesinin %7’sine karşılık gelen payın Dijital Platform’a satılmasına karar verdi. Dijital Platform’un ödenmiş sermayesinin %7’sine karşılık gelen 700.000 TL nominal değerli payın 2.100.000 TL bedel ile Dijital Platform’un yönetici teşvik programı kapsamında ilgili yöneticilere aynı bedel ile devredilecek.

Duran Doğan Basım ve Ambalaj Sanayi A.Ş. (DURDO)

Duran Doğan Basım, 6.500-7.000 kWp Saha Tipi Güneş Enerji Santrali (GES) kurmaya karar verdi. Şirket, yatırıma ilişkin görüşmelerin başlatılmasına, teklif talebi toplama, saha lokasyon ve finansman araştırmaları yapılması konusunda, Dikran Acemyan ve Ali Can Duran’ın yetkilendirilmesine karar verdi.

Rubenis Tekstil (RUBNS)

Rubenis Tekstil, “İplik ve Kumaş Boyama ve Baskı Tesisi” projesi hakkında Boyahane ve Apre Fabrikası için “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” belgesi aldı.

Kordsa Teknik Tekstil (KORDS)

Kordsa, organik büyüme stratejilerine destek olmak amacıyla Münih, Almanya merkezli olarak Kordsa Advanced Materials Gmbh şirketinin kurulmasına ve kuruluşa ilişkin onay başvurularının yapılmasına karar verdi.

Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (ZOREN)

Zorlu Enerji, %100 oranında bağlı ortaklığı ZES Dijital Ticaret A.Ş.’nin sermayesinin tümünü temsil eden toplam 119.850.000,00 TL nominal değerindeki paylarının tamamının, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan lisanslı Ernst & Young Kurumsal Finansman Danışmanlık A.Ş. tarafından hazırlanan Değerleme Raporu’nda belirlenen toplam 10.707.000 dolar değeri üzerinden, %100 oranında bağlı ortaklığı Electrıp Global B.V.’ye devir ve temlik etmek suretiyle ilgili mevzuat hükümleri dahilinde satılmasına ve satış bedelinin, Electrıp Global B.V. tarafından, bir ay içinde taksitler halinde ödenmek üzere tahsil edilmesine ve bu çerçevede hisse devir sözleşmesi imzalanmasına karar verdi.

MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. (MPARK)

MLP Sağlık hizmetleri, 09.12.2022 tarihinde Borsa İstanbul’da pay başına 77,25 TL – 77,80 TL (ağırlıklı ortalama 77,52 TL) fiyat aralığından toplam 7.000 TL nominal değerli MPARK) payları geri aldı. Bu işlemlerle birlikte, 09.12.2022 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 6.797.000 TL olup, bu payların sermayeye oranı %3,2672’ye ulaştı.

VBTS kapsamına alınan hisseler

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında EURENMRGYO ve TKNSA payları 12/12/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 11/01/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

DERHL, PRKME ve VBTYZ paylarında 12/12/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 11/01/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacak. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

EMNIS ve VKING payları 12/12/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 11/01/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek. Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsamaktadır. 

İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

VBTYZ paylarında 12/12/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 11/01/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Yazar: Günay Caymaz