BIST şirketlerinden son gelişmeler: SMRTG, TSKB, SUNTK, TCELL, KCAER

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Gün içinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan bildirimler arasında öne çıkan gelişmeleri derledik.

Smart Güneş, yeni siparişini duyurdu

Smart Güneş, %100 bağlı ortaklığı Smart Güneş Enerji Ekipmanları Pazarlama A.Ş.’nin bir gruba bağlı 2 firmadan anahtar teslim Güneş enerjisi santrali kurulumu projelerine istinaden KDV hariç toplam 6.177.000,00 dolar bedelli sipariş aldığını duyurdu.

TSKB, Sürdürülebilir Enerji ve Altyapı Kredisinin Faz 2 sözleşmesini imzaladı

TSKB, Asya Altyapı Yatırım Bankası’ndan (AAYB / Asian Infrastructure Investment Bank – AIIB) 2018 yılında temin edilen 200 milyon dolar tutarındaki kredinin devamı niteliğinde, Türkiye genelinde özel sektörde yer alan firmaların iklim değişikliğini önleme ve iklim değişikliğine uyum odağında yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, iklim değişikliğine uyum ve bunlara destek veren sanayilerin yatırımlarına finansman sağlamak amacıyla, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı geri ödeme garantisi ile temin edilen 200 milyon dolar tutarındaki “Sürdürülebilir Enerji ve Altyapı Kredisi, Faz 2” kredi sözleşmesinin imzalandığını duyurdu.

Sun Tekstil, yeni yatırımı için teşvik belgesi aldı

Sun Tekstil’in bağlı ortağı Ekoten Tekstil San. ve Tic. A.Ş., İzmir, Torbalı Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan örgü fabrikasında yapılacak, kapasite artırımı ve ürün çeşitliliğine imkan tanıyan, tutarı 1.262.082 dolar (yaklaşık 23.475.949 TL)
olan 20 adet yuvarlak örgü makinası ve 5 adet yapay zeka destekli kumaş hata
tespit sistemi yatırımlarıyla ilgili olarak T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen 543313 nolu sigorta primi işveren payı desteği, vergi indirimi, gümrük vergisi muafiyeti ve kdv istisnası destek unsurlu Yatırım Teşvik Belgesi aldı. 

SGK primi işveren payı 3 yıl, yatırıma katkı oranı %35 (vergi indirimi yaklaşık olarak 8.216.582 TL) olacak. Söz konusu belgenin bitiş tarihi 20 Ekim 2025 olarak belirlenmiş olup, gerekli görülmesi halinde uzatılabilecek. Söz konusu yatırımın ise 2023 yılı sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Turkcell, 2013 yılındaki ihale davasına devam etmekte kararlı

Turkcell , 26 Kasım 2013 tarihinde Güney Afrika menşeli mobil operatör MTN ve grup şirketleri ile eski şirket yöneticileri aleyhine İran’ın ilk özel GSM Lisans ihalesi sürecindeki hukuka aykırı eylemleri sonucunda uğradığı zararların tazmini istemiyle Güney Afrika’da bir dava açtığını ve 1 Haziran 2017 tarihinde davanın esastan incelenmesine geçildiğini duyurmuştu. Son duruşmada mahkemenin davada Güney Afrika mahkemelerinin değil, İran mahkemelerinin yetkili olduğuna karar verdi.

Şirket, 10 yıla yakın süredir devam eden bu davada, MTN merkezinin Güney Afrika’da yer alması ve hukuka aykırı eylemlerin planlandığı yer olması sebebiyle, Güney Afrika yasalarının uygulanması gerektiği ve Güney Afrika mahkemelerinin de yetkili olduğuna dair görüşlerini koruduğunu iletti.

Bu bağlamda şirket, karara karşı temyiz de dahil olmak üzere tüm yasal haklarını kullanacağını duyurdu.

Kocaer Çelik, bedelsiz dağıtma tarihini duyurdu

Kocaer Çelik, çıkarılmış sermayesinin 233.500.000 TL’den 657.570.000 TL’ye arttırılması nedeniyle ihraç edilecek 424.070.000 TL nominal değerli payların 06.12.2022 tarihinden itibaren Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. tarafından sermaye piyasası mevzuatının kaydi sisteme ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde pay sahiplerine bedelsiz olarak dağıtılacağını duyurdu.

İlgili paylar hak sahipleri hesaplarına 08.12.2022 tarihinde yansıyacak.

Yazar: Günay Caymaz