Bitcoin 14 yaşında

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Bitcoin’in mucidi olarak bilinen Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in teknik dokumanını, 21 Ekim 2008 tarihinde yayımladı. Böylece dünya, ilk kez ölçeklenebilir kişiler arası elektronik nakit sistemiyle 14 yıl önce tanışmış oldu. 

Satoshi Nakamoto takma adını kullanan ve şu an hâlâ gerçek kimliği ortaya çıkarılayan kişi, 2008’de dünyanın dört bir yanında kriptografi uzmanlarına gönderdiği e-postada şu ifadeleri kullandı:

Teknik dokumanın yayımlanmasının ardından Bitcoin Blockchain ağının yayına girmesi ve ilk blogun çıkarılması birkaç ay sonra gerçekleşecekti. Ancak 31 Ekim 2008 tarihi, Bitcoin fikrinin tüm dünyaya ilan edildiği önemli bir gün olarak tarihe geçmiş oldu.

Bitcoin Whitepaper nedir?

Whitepaper, yatırımcıların ilgili kripto para birimi hakkında detaylı bilgi edinmesini sağlayan dokumandır. Satoshi’nin, Bitcoin teknik dokumanını yayımlamasından bu yana binlerce farklı kripto para birimi için bu tarz dokumanlardan yayımlandı.

Bitcoin Whitepaper, 12 bölümden oluşan ve bir dijital para birimi ve online ödeme sistemini ayrıntılı şekilde anlatan 9 sayfalık bir teknik dokumandır. Teknik dokumanın yayımlanmasından sonra birkaç ay sonra piyasaya sürülen Bitcoin’in fiyatı, yaklaşık 2,5 sene sonra 1 dolar fiyatına ulaşmıştı. 2021 yılına gelindiğinde ise Bitcoin fiyatı, 69.000 dolara kadar ulaşarak zirve fiyatını gördü. Bugün ise zirve fiyatından %70 gerileyen Bitcoin, 20.500 dolar seviyesinde bulunuyor.

Satoshi’nin teknik dokumanı, yeni bir teknolojinin arkasındaki ilk düşünceyi temsil ettiğinden son derece önemliydi. Bu dokuman, mevcut elektronik ödeme sistemlerinin eksiklikleri gidermeye ve Bitcoin’in nasıl çalıştığına dair önemli bilgiler içeriyor. 

Bitcoin, aynı zamanda Blockchain teknolojisinin de tüm dünyada duyulmasını sağlamasıyla da önemli bir devrim niteliği taşıyor. Bugün gelinen noktada geçen sene 3 trilyon dolara kadar çıkan bir piyasa değerine ulaşan kripto para ekosistemi, henüz 14 yıllık kısa geçmişine rağmen dünya çapında kendini kanıtlamış alternatif bir finans piyasası olarak gelişimine devam ediyor.

Yazar: Günay Caymaz