Bitcoin 20.000 dolara yükselirken türev piyasada ciddi tasfiye rakamları görüldü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Son zamanlarda piyasada bir durgunluk hakimken dün akşam itibarıyla ani bir yükseliş gerçekleşmesi, kripto vadeli işlemlerinde büyük miktarlı tasfiyelere yol açtı.

Coinglass verilerine göre kripto vadeli piyasasında son 24 saat içinde 830 milyon dolara yakın pozisyon tasfiye edildi. Volatilitenin ani artışı sonrası 125 binden fazla yatırımcının pozisyonun kapandığı görüldü. Tasfiye olan en büyük pozisyon ise OKX borsasındaki 3,05 milyon dolar değerindeki Ethereum işlemiydi.

Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların geneli son zamanlarda yatay bir pozisyonda hareket ederken fiyatların düşeceğini düşünen yatırımcıların açtıkları short (satış) pozisyonlar, kapanan işlemlerin %80’ini oluşturdu.

Güncel duruma göre Bitcoin vadeli işlemlerinde 387 milyon dolarlık tasfiye gerçekleşirken kapanan Ethereum pozisyonları da bu rakama yakın olarak 377 milyon dolar olarak kaydedildi. Bu iki büyük kripto parayı ise 16 milyon dolarlık tasfiye rakamıyla Cardano pozisyonları izledi.

Bitcoin ve Ethereum yükselişe öncülük etti

Bitcoin, dün gün içi işlemlerde 19.300 dolar bandında yatay hareket ederken ABD işlem saatlerine geçilmesiyle birlikte hızlı bir talep artışı gördü ve gün sonuna yakın %6’yı bulan değer artışıyla 20.400 dolar bandına kadar yükseldi. Kapanışta ise kısmi bir geri çekilme sonrası 20.000 dolar bandında kalmayı başaran en büyük kripto para, sabah saatlerinde yükseliş görünümünü koruyarak yeniden 20.400 dolar bandına doğru hareketlendi. 

Ethereum ise daha sert bür sıçrama gördü. Geçen ay Merge güncellemesinin ardından düşüşe geçen kripto para, ay boyunca 1.300 dolar bandında yatay kaldıktan sonra dün %11 gibi önemli bir yükseliş görerek 1.500 dolara kadar kadar ulaştı. Bugün de alıcılı hareket eden Ethereum, şu an 1.500 dolar bandında hareketini sürdürüyor.

Yazar: Günay Caymaz