Bitcoin, kritik haftaya 17.000 doların altında girdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kripto para piyasaları, hafta sonu boyunca baskı altındaki hareketini sürdürdü. Toplam piyasa değeri 850 milyar doların altında kalırken borsalardaki işlem hacmi ortalama 30 milyar dolar seviyelerinde düşük kalmaya devam etti.

Bu hafta piyasalar ABD enflasyon oranları ve ardından açıklanacak olan Fed’in faiz kararına odaklanmış durumda. Beklentiler, ABD’de yıllık enflasyonda düşüş ve Fed’in 50 baz puanlık artış yapması yönünde. Bu hafta Salı günü TSİ 16.30’da ABD tüketici fiyat endeksi açıklanacak. Çarşamba günü ise Fed, TSİ 22.00’de faiz kararını açıklayacak. 

Bitcoin, hafta sonu işlemlerinde 17.100 – 17.200 dolar aralığında sabit kaldı. Yeni haftaya girilirken Asya işlem saatlerinde gelen satışlarla en büyük kripto para 16.800 dolara kadar çekildi. Sabah saatlerinde ise 16.900 dolar bandında devam ediyordu.

Ethereum, hafta sonu 1.250 doların üzerinde hafif alıcılı yatay hareket ettikten sonra hafta başında ivme kaybetti ve 1.240 dolar bandına kadar düştü.

Piyasanın genelinde satıcılı bir seyir hakim. Piyasa değeri yüksek kripto paralar arasında Dogecoin %9’a varan düşüşle 0,08 dolara kadar gerilerken ilk 10’da en sert değer kaybı gören kripto para oldu. İlk 10’daki diğer altcoin’ler ise ortalama %3 bandında düşüşe sahip. 

İlk 100 kripto para arasında DOGE ile birlikte FLOW, CHZ ve APT en çok düşen kripto paralar oldu. Günün ilk saatlerinde piyasadan pozitif ayrışan altcoin’ler ise düşük oranlı kazançlar sağlayan TWT, STX ve APE oldu. 

An itibarıyla ilk 100 kripto paranın 92’si dünkü fiyatına göre ekside devam ediyordu. 

Yazar: Günay Caymaz