Bitcoin’deki oynaklık seviyesi hisse senedi piyasalarının bile altına indi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz ay 19 ila 20 bin dolar arasında mekik dokuyan Bitcoin bu değer aralığında fiyatlanarak alışılagelmişin dışında istikrarlı bir performans gösteriyor. Öyle ki, Blockchain analitik şirketi IntoTheBlock’ın verilerine göre Bitcoin’in son 30 gündeki fiyat volatilitesi yüzde 31’e gerilemiş durumda ve bu, son iki yılın en düşük seviyesi anlamına geliyor.

Piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası düne kıyasla yüzde 0,44’lük değer kaybıyla 19 bin dolar seviyesinden işlem görüyor. Özellikle ABD tarafından gelen zayıf makroekonomik verilerin gölgesinde Bitcoin’in volatilitesinin görece düşük seyretmesi bir zıtlık oluşturuyor.

Üstelik Bitcoin’in söz konusu düşük volatilitesi hisse senedi piyasalarıyla yarışır hale gelmiş durumda. Bianco Research’ün verileri, S&P 500 endeksinin mevcut volatilitesinin Bitcoin’i geride bıraktığını gösteriyor.

CoinDesk’e konuşan kripto para borsası EXMO’nun CEO’su Serhii Zhdanov, “Kripto piyasası makroekonomik sıkıntılara daha az tepki vermeye başladı.” dedi.

Bitcoin’in tarihi düşük volatilitesinin etkisi diğer büyük kripto paralarda da kendini gösteriyor. Ethereum’un Eylül ayında proof-of-stake konsensusuna başarılı bir geçiş yapmasının ardından ralli bekleyen bazı yatırımcılar hayal kırıklığına uğramış durumda. Tıpkı Bitcoin gibi geçtiğimiz 30 gündür dar bir fiyat aralığına sıkışan Ethereum düne kıyasla yüzde 0,37’lik düşüşle 1,287 dolardan işlem görüyor.

Piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paralarda da kırmızı bir görünüm söz konusu. Son 24 saatte XRP yüzde 4,03, Binance Coin (BNB) yüzde 1,42, Stellar (XLM) yüzde 2,47, Cardano (ADA) yüzde 4,11 ve Crypto.com (CRO) ise yüzde 2’lik değer kaybına uğramış durumda.

Hisse senedi piyasalarında Dow Jones dünü yüzde 0,3’lük, S&P 500 yüzde 0,8’lik, Nasdaq ise yüzde 0,61’lik düşüşle kapatarak, yatay seyrini sürdürdü.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır