Borsa İstanbul, bankalardaki ralliyle rekor tazeliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Borsa İstanbul rekor serisine devam ediyor. Aralıksız 8 hafta boyunca yükseliş yaşayan endeks, bugün 3.545 puana çıkarak yeni zirveyi gördü. Dolar bazında da 194 seviyesine çıkan endeks, Mart 2021’de TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınması sonrası en yüksek seviyeyi test etti.

Borsanın öncüsü bankalar

Bankacılık endeksi bugün %8 yükseldi ve 4.599 puanla rekor kırdı. Endeksin bu haftaki kazancı %26’yı bulurken Temmuz’dan itibaren primi %135’i aştı.

Bankaların rekor yükseliş göstermesinde rekor kazançlar en etkili sebep olurken genel olarak hisselerin enflasyon karşısında ucuz kalması da talebi artırıyor. Bu hafta Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (VAKBN ve Türkiye Halk Bankası (HALKB) yükselişe liderlik eden hisseler oldu. Akbank T.A.Ş (AKBNK) ve Türkiye Garanti Bankası (GARAN) ise bu hafta arkada kaldı.

Haftalık bazda 8 haftalık bir yükseliş süreci geçiren bankalar, yükseliş oranı olarak da tarihi bir dönem yaşıyor.

Sanayi endeksi geride kaldı

Seviye olarak bu hafta rekor tazeleyen sanayi endeksi, haftalık bazda bankaların 5’te 1’i kadar primlendi. Yıllık bazda bakıldığında da sanayi endeksi, bankaların oldukça altında bir performans izliyor.

Yazar: Deniz Engin