Borsa İstanbul bugün 2 günlük düşüşün ardından nefes aldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Borsa İstanbul, son 2 günlük düşüşün ardından bugün kısmi bir toparlanma gördü. BIST 100 endeksi, kapanışa doğru 2.400 puan bandında tutunmaya çalışıyordu.

BIST 100 endeksi, pozitif açılış sonrası 2.370 puan seviyesine kadar geriledikten sonra başlayan alımlarla kapanışa doğru 2.400 puana kadar yükseliş gördü. Son duruma göre endekste yüzde 1’in üzerinde bir değer artışı söz konusuydu.

Bugün yurt dışı piyasalarında Asya borsalarının ekside kapandığı görüldü. Avrupa borsaları ise pozitif seyrini gün boyu sürdürürken DAX, CAC 40 ve Euro Stoxx 50, yüzde 2’nin üzerinde yükseliş gördü. ABD piyasaları ise güne yatay başlarken Russell 2000, açılışta yüzde 1’e yakın düşüş kaydederek negatif ayrıştı.

Borsa İstanbul’da bugün sektör endeksi bazında bilgi teknolojileri, yüzde 3 artarak öne çıktı. Telekomünikasyon, inşaat ve teknoloji endeksi de yüzde 2,2’nin üzerinde değer artışlarıyla en çok yükselen sektör endeksleri oldu.

Bugün borsada genel olarak pozitif seyir görülürken kimyasal, petrol ve plastik ile sigorta endeksinde hafif düşüş görüldü. Bankalar ve holding ve yatırımlar endeksi, bugün BIST 100 ile paralel bir şekilde yüzde 1’in biraz üzerinde değer artışına sahipti.

Günün öne çıkan hisse senetleri

Borsa İstanbul’da kapanışa doğru Türk Hava Yolları (THYAO), Kardemir D(KRDMD), Şişecam (SISE), Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (EREGL) ve Hektaş (HEKTS) en yüksek işlem hacmine sahip hisselerdi.

Bugün en çok kazandıran hisse senetleri, Borsa İstanbul’daki ilk gününde tavan fiyattan işlem gören Rubenis Tekstil  (RUBNS) ile yine tavan fiyatına ulaşan Konya Çimento (KONYA) ve yüzde 9 bandında yükselen Polisan Holding (POLHO), İz Hayvancılık (IZINV), Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri (SMRTG) vardı.

Günü en yüksek değer kaybıyla kapatmaya hazırlanan hisseler ise taban fiyatına düşen Ulusoy Elektrik (ULUSE), Avrupa Yatırım Holding (AVHOL), Girişim Elektrik (GESAN), AK Sigorta (AKGRT) ve MMC Sanayi ve Ticari Yatırımlar (MMCAS) oldu.

Yazar: Günay Caymaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir