featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, bugün 3.928 – 4.011 puan aralığında hareket ederken kapanışa doğru 3.980 puan seviyesinde kalma mücadelesi veriyordu.

Endeks, güne alıcı başladıktan sonra sabah saatlerinde 4.000 puan bölgesini bir kez daha test ederek rekor seviyesini 4.011 puan olarak belirledi. Ardından öğleden sonra %2’ye yakın sert bir düşüş görüldükten sonra devam eden saatte hızlı bir toparlanma görüldü. 

Bugün spor, borsada pozitif ayrışan sektör oldu. Spor endeksine dahil hisseler, kapanışa doğru ortalama %6’nın üzerinde değer artışına sahipti. Diğer sektörlerde yükseliş kısıtlı kalırken bankalar, %1,5’i aşan değer artışıyla günü artıda kapatmaya hazırlanıyordu. Faktöring ve ulaştırma sektörü de son saatte %1 seviyesinde yükselişe sahipti.

Bugün sektör endekslerinin çoğu satıcılı hareket ederken bilgi teknolojileri, dün yükselişine ara verdikten sonra bugün düzeltme trendini hızlandırarak %3,5’in üzerinde düşüş gördü. 

Odun, kağıt ve baskı, kobi ve telekomünikasyon sektörleri de %2 bandında değer kaybıyla en çok düşen endekslerin başında yer aldı.

Hisse bazında bakıldığında bugün borsa genelinde 10 hisse, son saatte tavan fiyatından işlem gördü. TSKB, Trabzonspor, Fenerbahçe, İş GYO, Erciyas Boru, bu hisselerden bazılarıydı. 

Cosmos, Alkim Kağıt, Eminiş Ambalaj, kapanışa yakın en çok kaybettiren hisselerin başında yer aldı. 

Yurt dışı piyasalarındaki son durumda ise Asya borsaları, Japonya dışında günü ekside kapattı. ABD borsaları ise pozitif bir açılış gerçekleştirdi. Nasdaq, %1,47, Dow Jones, %0,61 ve S&P 500, %1 değer artışına sahip. 

Avrupa borsaları da kapanışa doğru artıda bulunurken sadece FTSE 100 endeksi, %0,2 oranında kısmi bir düşüşe sahipti. CAC 40 ise %1,7 yükselişle Avrupa’da öne çıkan endeks oldu. 

Yazar: Günay Caymaz